Ја убил девојката која ја сакал пред целото семејство: Им ја забранија врската поради верата, а ова е неговата верзија на приказната која ја потресе Црна Гора (ФОТО)

0

Во Вишиот суд во Подгорица , Илир Ѓокај го призна убиството на деветнаесетгодишната Шејла Бакија пред нејзината семејна куќа во Тузи, каде што го рани и нејзиниот татко Шабан Бакија.

По признанието, за време на двоиполчасовното излагање на одбраната, тој објасни што и претходело на трагедијата по која, како што изјави, „станал црна дупка од човек“.

Сепак, судењето беше прекинато во моментот кога Ѓокај сакаше да каже како извадил пиштол и ги испукал смртоносните истрели во Шејла бидејќи не можел да зборува поради липање.

„Почитуван суде, за доброто на двете семејства, пријатели и роднини, должен сум да ја раскажам мојата и приказната на Шејла, иако сега сум овде пред вас само празна, црна дупка од човек. Свесен сум дека јас и нанесов мизерија и на моето и на семејството на Шејла и дека ако можам да го оддолжам времето, ќе си го одземев животот, само мојата Шејла да останеше жива – рече Ѓокај.

Ученикот од последната година на Академијата за ликовни уметности во Цетиње пред судот изјави дека за прв пат ја видел Шејла, неговата најголема љубов, во гимназијата „25. Мај“ во Тузи.

“Тоа беше љубов на прв поглед. Таа почна прво одделение во средно училиште. И рекоа дека сум сликар, но од друга вера”, рекол Ѓокај.

Тој наведува дека неговата вера не и била проблем на Шајла, туку на нејзиното семејство кое од почетокот било против нивната врска поради таа причина.

„Таа во својот дневник пишува: „Моите деца ќе слават неколку пати годишно, а јас ќе бидам среќна. Не ми е гајле за неговиот крст, бидејќи го сакам тој е мојата вера“. Почнавме да се забавуваме. Двапати бегаше од дома кај мене. Првиот пат ја вратив на барање на мајка и. Вториот пат дојде на вратата од мојата куќа со мала торба во која имаше производи. Ми рече дека побегнала од дома и сака да живее со мене. Бев најсреќниот човек на светот“, вели Ѓокај, а пренесува „Побједа“.

Од почит кон Шејла и нејзината љубов со обвинетиот, семејството Ѓокај престанало да јаде свинско месо.

По седум месеци живот во семејната куќа на Ѓокај во Милеш, Шејла и Илир се преселиле во Будва со дозвола на мајката на починатото девојче. Причината беше игнорирањето на роднините на Шејла од страната на нејзината мајка кои живееја во соседството на Ѓокај.

“Нејзината мајка ни помогна на почетокот додека не сфати дека се работи за сериозна врска и дека не можат да не разделат. Се преселивме во Будва, а за нашата љубов можат да сведочат нашите соседи од Будва, професорите од Академијата и заедничките пријатели. Ние цртавме заедно, сликавме и сите наши чувства ги префрливме на платно. Никогаш не и кажав груб збор, никогаш не ѝ се лутев. Се смеев на некоја нејзина лудост, бидејќи знаеше да каже: „Целиот свет ќе знае за мене’. Сега гледам дека сепак била во право“, изјави обвинетиот Ѓокај.

Според обвинетиот, љубовната идила ја упропастила семејството на Шејла, кое упатувало навредливи и груби пораки до него и неговото семејство.

„Кога Шејла одеше да ги види сестрите, се враќаше многу лошо расположена, плачеше и ми кажуваше дека ја молат да се врати и дека не смее случајно да забремени. Се плашев дека тоа може да се случи и се случи – мојата Шејла ми рече дека мора да се врати дома и ми раскина. Се обидов да живеам нормално. Моите родители не ме допираа, ништо не ме прашаа, видоа колку страдам. Ниту јас ништо не зборев, ниту пак можев. Мислев дека ќе полудам, а не сум изустил ниту еден збор“, вели Ѓокај.

Меѓутоа, по една недела, тој добил порака од непознат број од Шејла, во која таа му кажува дека не може да живее без него, по што се смируваат и почнуваат тајно да се гледаат.

„Ми кажа дека родителите не и дозволуваат да има телефон, дека не може да излезе од дома без придружба, а дознав и дека ако им го прекрши зборот, никогаш повеќе нема да и дозволат да ги види сестрите. Ми кажа дека пред нив се однесува како да не се грижи за мене. Се надевав дека нашата љубов ќе ги надмине разликите“, изјави Ѓокај.

По некое време врската повеќе не можеше да биде тајна, па кога семејството Бакија ќе го видеше автомобилот на Ѓокај во близина на нивната куќа, ќе пријавеа во полиција.

Потоа следеше пријава за насилство од Шејла и нејзиниот татко против Ѓокај.

„Разговаравме истата вечер и таа ме молеше да не се лутам што мора да се преправа пред нејзиниот татко дека не сака да ме види. И видов дека нејзиниот татко е подготвен да употреби секаква сила против мене и неа, само да не бидеме повеќе заедно“, рече обвинетиот.

Тој изјави дека по судењето пред Прекршочниот суд го чекале Шабан Бакија и уште едно лице.

„Ми се закануваа. Беа толку силни во нивните закани што многу се исплашив. Бев исплашен и за мојот брат близнак да не го нападнат бидејќи луѓето постојано не мешаат. Почнав да размислувам што да правам за да се одбранам. После една недела купив пиштол од 400 евра. Никогаш во животот не сум пукал и никогаш не сум поседувал пиштол, па не знам каква марка е и колку куршуми имало во него, но оттогаш секогаш го имав со мене или го чував во автомобилот. Колку имаше куршуми во него, тоа е се што имав“, додаде Ѓокај.

На денот кога беше убиена Шејла, Ѓокај рече дека ја видел додека се враќал дома од Тузи каде ги сретнал своите пријатели.

Возилото на мајката на Шејла дошло од спротивната насока, од каде што Шејла му мавнала од совозачкото седиште додека ја држела својата помала сестра во скутот.

Откако се паркирале, мајката на Шејла, според обвинетиот, видела дека има намера да и пријде на Шејла и го спречила тоа.

„Тогаш решив да се соочам со Шабан, да разговарам и да ја решам оваа агонија. Бидејќи го немав неговиот број во телефонот, решив да одам кај нив дома. Додека се приближував со автомобил, видов дека нејзината мајка влегува во куќата, а Шејла повторно ми даде знак да дојдам. Отидов и ја бакнав раката на попомалата сестра и и реков на Шејла да му се јави на Шабан ако е дома затоа што сакам да разговарам со него и ако не е дали можам да го добијам неговиот телефонски број. Додека го кажувам тоа, Шабо излегува од дома и го вади телефонот да ме снима“, продолжи Ѓокај.

Таткото на Шејла, според обвинетиот, потоа му наредува на целото семејство да го сними обвинетиот.

“Реков дека нема потреба да го прават тоа бидејќи дојдов само да разговарам. Почнав да се потам и срцето да ми чука, но мирно повторив дека Шејла треба да излезе и да разговара. Шабо не престана да ме снима иако го имаше спуштено телефонот и рече: „Сега престанувам, нема да те снимам“, рече Ѓокај, наведувајќи дека во еден момент сите почнале да му викаат и дека бабата на Шејла била најагресивна.

Кога Ѓокај го прашал зошто не може повторно да ја прифати неговата врска со Шејла, таткото рекол дека никогаш повеќе нема да го направи тоа „дури и таа да е мртва“.

Обвинетиот рече и дека кога го прашал Шабан Бакија дали мисли дека се плашат од него, тој одговорил дека не дошол кај нив дома за да ги исплаши, туку во мир бидејќи ја сака Шејла и ако таа не го сакала никогаш немаше да дојде.

„Всушност, многу се плашев, бидејќи сите ме напаѓаа, јас бев сам, а Шабо цело време гледаше под масата, каде што почнав да се сомневам дека има нешто под неа“, изјави Ѓокај.

Додека сакал да го опише делот од настанот кога извадил пиштол и испукал смртоносен истрел во Шејла Бакија, обвинетиот Ѓокај, видно вознемирен, побарал од судот да седне бидејќи не се чувствувал добро.

Но, и по една минута пауза Ѓокај не ја продолжи одбраната бидејќи не можеше да престане да липа.

Шејла била убиена пред очите на нејзиното семејство: татко, мајка, баба и сестри.

Според проценката на обвинителството, 19-годишната девојка била цел на обвинетиот Ѓокај бидејќи одбила да ја обнови вонбрачната врска која била прекината неколку месеци претходно.

За тоа време, обвинетиот Ѓокај ја прогонуваше Шејла, испраќаше пораки преку лажни профили, се закануваше, велеше дека меѓу нив не е готово и дека нејзиниот живот е во негови раце.

Заканите упатени кон Шејла се остварија на последниот ден од септември минатата година кога Ѓокај дошол пред нејзината семејна куќа и со пиштол непозната марка ја застрелал 19-годишната откако таа му повторила дека не сака живее со него и дека не го сакала.

Откако ги испукал смртоносните истрели, таткото на Шејла Бакија му пришол на Ѓокај и се обидел да го фати за рака, но обвинетиот го свртел пиштолот кон него и му испукал еден проектил во градите.

Ѓокај по престрелката влегол во својот автомобил и испукал уште два куршуми кон Шабан Бакија, кој се упатил кон обвинетиот.

Еден од испуканите проектили го погодил Шабан во стомакот, додека другиот завршил во столбот од семејната куќа.

Судењето продолжува на 27 март.