Јовески упати сочувство за настраданите во земјотресот во Турција

0

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески денеска упати писмо сочувство до генералниот обвинител при турскиот Врховен апелациски суд Бекир Шахин, поради катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција.

– Во овие тешки моменти, нашите мисли се со вас и со братскиот турски народ, напиша Јовески во писмото, изразувајќи сочувство за семејствата и блиските на загинатите и упатувајќи желби за побрзо закрепнување на повредените, соопшти ЈОРСМ.