Јувентус нема да го продолжи договорот со Ди Марија

 Јувентус нема да го продолжи договорот со Анхел Ди Марија, објави „Газета дело Спорт“.

Според италијснакиот весник, „бјанконерите“ сакаат да го намалат својот платен список следната сезона и нема да му понудат на Ди Марија продолжување на договорот.

Играчот од средниот ред игра за Јувентус од летото 2022 година. Рокот на актуелниот договор на 34-годишниот Аргентинец со клубот е со важност до 30 јуни 2023 година.

Порталот „Трансфермаркт“ ја проценува вредноста на играчот на 10 милиони евра.

Во сезоната 2022/23, Ди Марија забележа 15 настапи за Јувентус во сите натпреварувања, постигнувајќи три гола и пет асистенции.