“ЈУРИШНА БРИГАДА” на КРИМ: Украинците подготвуваат бригади чија задача е целосно да ја ослободат државата!

0

Украински официјален претставник во четвртокот изјави дека неговата земја подготвува „јуришни бригади“ за враќање на нејзините окупирани територии, кои вклучуваат дел од источниот регион Донбас, како и Крим, полуостров на Црното Море илегално анектиран од Русија во 2014 година.

Соопштението дојде од началникот на националната полиција Игор Клименко, кој беше именуван за вршител на должноста министер за внатрешни работи по смртта на владини претставници во хеликоптерска несреќа на 18 јануари во магливо утро во станбено предградие на Киев. Клименко во соопштението за печатот во четвртокот рече дека Украина формира јуришни бригади на „Офанзивна гарда“, кои ќе бидат составени од полиција и гранична полиција, а кои ќе имаат за цел „да ги ослободат нашите територии“.

  • Тоа се луѓе кои ја поминаа пролетта во 2014-2015 година, од кои некои се бореа веќе во 2022 година, рече Клименко.
  • Некои од нив се ранети. Единиците ќе се состојат исклучиво од доброволци кои се водени од патриотизмот, а такви ги има во изобилство кај нас.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека повлекувањето на руските трупи од сите територии, вклучително и Крим, е од суштинско значење за ставање крај на војната, која се приближува кон нејзината една година. Тој вети дека ќе го врати полуостровот, велејќи за време на телевизиското обраќање на 29 август 2022 година дека украинската војска „ја одржала целта“ за повторно преземање на Крим откако тој бил анектиран.

Клименко рече дека одлуката за формирање јуришни бригади ја донеле „нашите вработени, кои имаат доволно гнев да го поразат непријателот“.

-Многу наши војници кои ја бранеа и бранат нашата земја започнаа иницијатива за регрутирање луѓе во такви единици, рече тој. -Затоа беше одлучено во такви бригади да се приклучат сите оние кои се волни, кои се патриоти, а кои поради војната ги загубија домовите или роднините, продолжи тој. – Веќе почнавме да формираме единици кои имаат за цел да ги ослободат нашите територии и да стигнат до меѓународно признатите граници.

Клименко мислеше на Крим, кој беше заземен од рускиот претседател Владимир Путин пред девет години по референдумот што меѓународната заедница го оцени за нелегитимен. Крим е меѓународно признат како украинска територија окупирана од Руската Федерација Се стравува дека повторното заземање на Крим ќе биде црвена линија за Русија и дека Путин би можел да ги искористи нуклеарните капацитети на неговата земја за да ја одбрани таа територија.