Јутјубер призна дека намерно го урнал својот авион поради бројот на прегледи (ВИДЕО)

0

Кога Тревор Џејкоб го објави видеото од авионската несреќа на својот канал на Јутјуб во декември 2021 година, навести дека се работи за несреќа и дека првичната цел да се постигне голем број прегледи е јасно постигната, имајќи предвид дека видеото е прегледано речиси 3 милиони времиња. Сепак, Јутјуберот кој намерно го урна авионот ќе се изјасни за виновен за попречување на федералната истрага со чистење на местото на несреќата, велат американските обвинители.

Во договорот за признавање вина, тој рече дека видеото го направил како дел од договор за спонзорство на производ, но за оваа акција може да се соочи со затворска казна до 20 години.

Џејкоб полетал на самостоен лет од аеродромот во Санта Барбара, Калифорнија, поставувајќи камери во авионот. Заедно со камерите, овој јутјубер со себе донел и падобран и селфи стап.

Тој „немал намера да стигне до својата дестинација, туку планирал да се фрли од својот авион за време на летот и да се сними како скока со падобран на земја, како и падот на неговиот авион“, соопшти американското обвинителство за Централниот округ на Калифорнија, цитирајќи „Гардијан“.

Тревор Џејкоб, околу 35 минути по летот, скокнал од авионот и почнал да го снима авионот додека паѓа. Јутјуберот пешачел до местото на несреќата, го снимил видеото и само два дена подоцна го пријавил падот до Националниот одбор за безбедност на транспортот. Тој им рекол на истражителите дека неговиот авион изгубил струја и дека не знае каде се остатоците, но оваа приказна предизвика сомнеж кај воздухопловните експерти и федералните власти. Тие подоцна откриле дека Џејкоб не се обидел да ја повика контролата на летање или да бара безбедно место за слетување.

Како што откри истрагата, Џејкоб и неговиот пријател потоа полетале со хеликоптер до местото на несреќата и го влечеле паднатиот авион до округот Санта Барбара, каде Џејкоб го ставил во хангар. Тој во текот на неколку дена уништил делови од урнатините, како што велат претставници на властите, со цел да ја попречи истрагата.

Пилотот и падобранецот се согласија да се изјаснат за виновен за кривични дела уништување и прикривање со намера да ја попречат федералната истрага, соопшти американското Министерство за правда.