Љубовниот живот на Пери: Бил заљубен во Џенифер Анистон, ја оставил Џулија Робертс

Актерот Метју Пери откри многу непознати детали од неговиот приватен и љубовен живот во неговите мемоари наречени Пријатели, љубовници и голема страшна работа. Тој призна и дека е заљубен во својата колешка Џенифер Анистон.

Пред почетокот на снимањето на култната серија Пријатели, Метју ја запознал Џенифер во која веднаш се вљубил и мислел дека и таа го чувствува истото за него. Кога доби две работни места во еден ден, Хејвајр и ситком, првата личност со која се јави за да ја сподели добрата вест беше Џенифер.

Ја замоли да излеземе на состанок

„Кога размислував назад, ми беше јасно дека тоа ја натера да мисли дека ми се допаѓа премногу или го сфати тоа на погрешен начин и само ги влошив работите со тоа што ја замолив да излеземе. Таа одби, но рече дека сака да биде пријател со мене, комплицираше сè велејќи: „Не можеме да бидеме пријатели“, напиша Пери во книгата.

Нему му беше тешко да снима со неа

На крајот, и двајцата добија главни улоги во серијата Пријатели, а Пери призна дека неговата симпатија не се намалила и тоа му го отежнало снимањето.

„Доволно рано во создавањето на „Пријатели“, сфатив дека сепак навистина ми се допаѓа Џенифер. Нашите поздрави и збогувања станаа непријатни. И тогаш ќе се запрашав: „Колку долго можам да ја гледам? Дали три секунди се предолги?“ напиша тој.

Со текот на времето, неговата љубов со Анистон избледе, но тој призна дека имал чувства и за Лиза Кудроу и Кортни Кокс додека ја снимала серијата. 

Откриено зошто раскина со Џулија Робертс

Во својата книга раскажал и како и се додворувал на познатата актерка Џулија Робертс, а открил и зошто раскинал со неа.

Пери рече дека нивната романса започнала откако актерката била поканета да се појави на ситком во 1995 година. Продуцентите го замолиле да стапи во контакт со неа откако таа изјавила дека ќе има гостинска улога само ако може да биде во приказната со неговиот лик, Чендлер Бинг.

„Потоа ѝ испратив рози и напишав на парче хартија: „Единственото нешто повозбудливо од шансата да се биде во шоуто е конечно да имам изговор да ти испратам цвеќе“. „Џулија не само што се согласи да го направи шоуто, туку ми испрати и подарок – ми испрати тони колачи“, рече Пери.

Мислеше дека не е доволно добар за неа

Нејзиниот договор да глуми во специјална епизода на Пријатели го поттикна она што Пери подоцна го опишува како тримесечно додворување преку дневни факсови додека работела на филмот во Франција. Кога започна снимањето на епизодата, тие веќе беа пар. Во својата автобиографија, Пери откри дека тие размениле стотици пораки деновите пред е-поштата да стане секојдневие.

„Три или четири пати на ден седев покрај мојот факс и гледав како листот хартија полека го открива нејзиното следно писмо. Бев толку возбуден што една вечер ќе се најдам на забава како флертувам со атрактивна жена и ќе го завршев разговорот така можев да трчам дома и да ја видам како пристигнува новиот факс“, рече актерот и откри дека ја оставил Јулија само два месеци откако таа се појави во серијата бидејќи мислел дека не е доволно добар за неа.

Додека таа го добиваше својот Оскар, тој беше на рехабилитација

Пери, исто така, се отвори за своето скоро смртно искуство со опијати и призна дека пет години по неговото разделување со Робертс, ја гледал како добива Оскар за нејзината улога во Ерин Брокович додека тој се поти на рехабилитација опкружен со други пациенти.

„Додека го држеше својот говор, во таа соба во центарот за рехабилитација се крена глас, итен, тажен, нежен, лут, молејќи се, исполнет со копнеж и солзи. Се пошегував: „Повторно ќе бидеме заедно.“ Целата соба се насмеа иако ова не беше смешна реплика на ситком. Ова беше вистинскиот живот сега. Тие луѓе на телевизија веќе не беа мои луѓе. Не, луѓето пред кои лежев, се тресев под ќебињата, беа мои луѓе “, вели Пери.

Пред две години ја раскина свршувачката со 22 години помлада девојка

Метју Пери се вери со продуцентката Моли Хурвиц, која беше 22 години помлада од него, но ненадејно ја раскина свршувачката пред две години. „Понекогаш работите едноставно не функционираат и ова е едно од нив. На Моли и посакувам се најдобро“, изјави тогаш Пери.

Пери и Хурвиц почнаа да се забавуваат во 2018 година, а се верија во ноември 2020 година. „Решив да се свршам. За среќа, во врска сум со најдобрата жена на светот“, изјави тогаш актерот. Многу таблоиди пишуваа дека парот во тој период неколку пати раскинувал, но многу брзо се смирил. 

Актерот никогаш не се оженил, а пред врската со Хурвиц, тој се забавуваше со ѕвездата на Castle Rock, Лизи Каплан шест години пред да се разделат во 2012 година. На списокот на неговите поранешни девојки се и Нев Кембел, Јасмин Блит, Хедер Греам, Лорен Греам (најпозната како Лорелаи од серијата Гилмор), Лизи Каплан и многу други познати жени.