Божидар Маљковиќ открива: Разговарав со докторот, Борис Симаниќ го делеше ДЕСЕТ МИНУТИ до СИГУРНА СМРТ!

Кошаркарската репрезентација на Србија не успеа да стигне до златниот медал на Мундобаскетот.

Во финалниот натпревар „орлите“ беа поразени од Германија со резултат 83:77, а во текот на целиот турнир избраниците на Светислав Пешиќ беа следени од бројни навивачи.

Најголемото дефинитивно му се случи на Бориса Симаниќ, кој на мечот против Јужен Судан мина само две минути на теренот, доби удар кој на крајот го остави без бубрег.

Сега состојбата на Бориша е многу подобра, но можеше да тргне наопаку, па дури и да заврши трагично! Ова го откри Божидар Маљковиќ гостувајќи во емисијата „Кец на единаесет“ на телевизијата К1.

• Мора да седнеме со шефот на државата, министерот за спорт и јас со нив, да го решиме тоа прашање. Момчето имало страшна несреќа. Благодарение на врвната докторка како Гага Радовановиќ, која е претседател на Здравствената организација на Олимпискиот комитет, Борис сега е добро. Разговарав со него, беа потребни неколку десетици минути за да тече крв во абдоминалната празнина, што доведува до сепса, а потоа нема излез. Меѓутоа, Гага, која е и претседател на Црвениот крст на Србија, се јавила на својата колешка од Филипините, која веднаш реагирала. Ги повикала лекарите, кои веќе заминале дома, и така се спасил млад живот – заклучи Божа Маљковиќ.