БОЛЕН ПОРАЗ ЗА РАФАЕЛ НАДАЛ – Во третото коло на турнирот во Бризбејн елиминитар од аутсајдер

Рафаел Надал победи на два натпревари во Австралија, но тој не можеше да го стори тоа повеќе! Откако во првото коло на турнирот во Бризбејн го совлада Доминик Тием со 7:5, 6:1, во второто коло беше подобар и од локалниот тенисер Џејсон Кублер со 6:1, 6:2. Само кога се чинеше дека Рафаел Надал може да се врати на своите стари начини на доминација, тој падна!

Во третото коло тој беше поразен од Jејсон Томпсон со 5:7, 7:6, 6:3, по голема борба и скоро три и пол часа од тенисот! Во првиот сет Рафаел Надал во самиот финиш успеа да го сврти стариот во своја полза, а во вториот беше на дофат на победа, но немаше сили да ја забележи.

Тој имаше три меч топки во тајбрејкот кои Jејсон Томпсон ги спаси и влезе во третиот сет видно уморен и нервозен. Во четвртиот гем Jејсон Томпсон го одзеде својот сервис, а по одбраната на брејкот Рафаел Надал побара лекарски тајмаут. По тоа што заврши, Австралиецот го задржа својот сервис до крајот и се пласираше во следната рунда каде ќе игра против Григор Димитров, Бугаринот кој беше подобар од Ринки Хиџиката.

Во Бризбејн, Рафаел Надал се врати на теренот за првпат по Австралија Опен во 2023 година. Таму играше во второто коло против Мекензи Мекдоналд од САД и го загуби тој натпревар. После тоа се посвети на опоравување, операции и враќање на терените, па во новата сезона влезе речиси без АТП бодови.