Голем шок за ‘Кралскиот клуб’ во пресрет на најважниот натпревар од сезоната: На Реал Мадрид му се заканува одземање бодови и губење на позицијата на првенствената табела ?!

Реал Мадрид би можел да го загуби веќе добиениот натпревар со службен резултат. Три минус бодови за „Кралскиот клуб“ нема да значат ништо во трката за титулата, со оглед на тоа што Барселона теоретски ја потврди титулата, но ова би можело да ги симне од второто на третото место на првенствената табела, но тоа ќе значи многу за Гетафе, кој се бори за опстанок во лигата.

Имено, ден по натпреварот во кој Реал Мадрид победи со 1:0 со голот на Асенсио во 70. минута, Гетафе поднесе жалба со барање дуелот да биде регистриран во нивна корист со службен резултат. Спорна ситуација се случило во 84. минута кога требало да се изврши најавената замена на Асенсио, но повредата на Камавинга го промени тоа и на крајот Французинот го напушти теренот. Она што е спорно за Гетафе е дека Одриозола веќе влегол во игра, а Асенсио излегол надвор од границите, поради што сметаат дека замената е веќе направена.

На Реал Мадрид му е даден рок од три дена да одговори, по што Комисијата за натпреварување ќе ја даде пресудата. Доколку на Гетафе му се даде право и натпреварот биде регистриран со службен резултат 3:0, клубот од предградието на Мадрид ќе му даде на Ваљадолид место кое води во понизок ранг на четири кола пред крајот на првенството.