ГО СОВЛАДАА ЕМОЦИИТЕ – Тренерот на Арсенал доби казна за бурната прослава на победничкиот гол во 97′ минута

Не можев да останам во мојот одреден простор“, посочи Микел Артета, тренерот на играчите на Арсенал, кој истрча на теренот за да го прослави голот за победата на неговиот тим од 4:3 над Лутон.

Тоа беше натпревар од 15. коло на Премиер Лигата во кој Арсенал ги претвори 2:3 во 4:3, а Деклан Рајс постигна гол вреден три бода во 97. минута.

Тоа беше експлозија од емоции. Нема да се бранам. Заслужен е жолтиот картон“, изјави Микел Артета, кого судијата го казни откако втрча на теренот и славеше со своите играчи.

Тоа беше трет жолт картон за Микел Артета, што значи дека шпанскиот стратег нема да може да го води својот тим на следниот првенствен тест, а тоа е саботното гостување во Бирмингем против Астон Вила.

Со натпревар повеќе од останатите, Арсенал моментално е прв во поредокот и има пет бода повеќе од Ливерпул или шест повеќе од Манчестер Сити.