Меси како во филм! Аргентинецот ја „запали“ атмосферата во Мајами со гол во 94. минута од слободен удар (ВИДЕО/ФОТО)

Во сценариото деби за американски Интер Мајами – Лео Меси постигна гол од слободен удар во 94. минута за победа од 2-1 против Круз Азул од Мексико.

Во Мајами од утрово само повторуваат „GOAT е со нас“!

На своето деби, Меси доби се што можеше да посака – шанса да игра малку со истрчање на теренот како замена во 54. минута, слободен удар во 94. минута од околу 20 метри за да го реши победникот на играта и тој еден прецизен удар кој помина преку живиот ѕид и во мрежата.

– Да бидам искрен, штом го видов слободниот удар, помислив „вака требаше да заврши“. Особено кога имате играчи како Лео и Серхио на теренот – тоа е она што тие го создаваат.

-Како што кажав и претходно, многу сум среќен што сум тука, со тимот и со моето семејство.Многу сме задоволни од овој избор. Сакам уште еднаш да им се заблагодарам на луѓето. Се надевам дека ќе продолжиме по овој пат и дека ќе ни се придружуваат во текот на целата година бидејќи ова ни е многу важно– изјави Меси.

Натпреварот против мексиканскиот тим се одигра во рамките на натпреварувањето во Лига купот.