Слатка одмазда на Французите – Србија закажа големо дерби во четврт-финалето на ЕП!

Српската ватерполо репрезентација се пласираше во четвртфиналето на Европското првенство во Хрватска, која беше подобра од селекцијата на Франција со резултат 14:10.

На овој начин „делфините“ му се реваншираа на денешниот ривал, кој на претходниот шампионат во Сплит ги совлада и ги исфрли во втората дивизија на континентално ватерполо.

Сега кога е „платен долг“, па за два дена Србија ќе ја видиме меѓу осумте најдобри.

Противник ќе биде стар ривал, репрезентацијата на Унгарија која со првото место во групната фаза стигна до четвртфиналето.

Тој дуел ќе биде закажан, најверојатно, за петок од 15.00 часот.

Србија почна добро, постојано имаше два гола предност во првото полувреме, но потоа следеше голем пад.

Франција ја засили одбраната и искористи неколку офанзивни грешки на „делфините“, а пресврт следеше веќе на средината од вториот дел (5:4 и 6:5).

Тоа траеше до последната секунда од првото полувреме, кога Душан Мандиќ ја покажа својата големина. Го „измисли“ голот за израмнување на 6:6 и најави рапсодија на Србија во вториот дел.

Кога натпреварот продолжи, Србија постигна два гола во првите два напади, а Французите со неверување гледаа како тие одат од предност на два гола помалку.

И Србија ја засили одбраната, Бранислав Митровиќ дополнително се бранеше и пред да влезат во последните осум минути беше 9:7.

Србија дури тогаш додава гас. На крилата на Душан Мандиќ и Никола Јакшиќ прави нова серија и стигнува до недостижни пет гола предност. Беше 13:8, па 14:9, а Французите беа целосно деморализирани и цел отпор.