ЦИМИКАС ЈА ​​СКРШИ КЛУЧНАТА КОСКА! Нов пех за Ливерпул – Клоп: Благодарение на Енфилд гледавме спектакуларен натпревар!

Фудбалерите на Ливерпул и Арсенал одиграа нерешено 1:1 во дерби натпреварот од 18. коло на Премиер лигата.

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп повеќе зборуваше за повредениот Костас Цимикас отколку за самата игра.

„ Сенката падна на сите поради таа повреда на клучната коска на Цимикас, тој дефинитивно ја скрши. Ќе биде надвор од теренот уште долго време. Останатото ќе го видиме. Исто така е тешко да се прифати ситуацијата што ја имаме со Робертсон. Сепак, по она што го кажав минатата недела, првото нешто што ќе направам е да му се заблагодарам на Енфилд. Ова беше исклучително. Арсенал имаше подобар старт, корнер и пауза, тие го направија тоа добро. Можевме подобро со тој гол речиси беше офсајд.После најдовме начин да влеземе во мечот.Во второто полувреме требаше да постигнеме,дали ќе победивме?Не знам,ама требаше да постигнеме. Имавме шанси, висок пресинг. Арсенал е исклучителен, но во првите 20 минути ги имавме, ги скршивме. Чувствувавме дека се разнишани, требаше да го искористиме тоа “, вели Клоп.

„ Сенката падна на сите поради таа повреда на клучната коска на Цимикас, тој дефинитивно ја скрши. Ќе биде надвор од теренот уште долго време. Останатото ќе го видиме. Исто така е тешко да се прифати ситуацијата што ја имаме со Робертсон. Сепак, по она што го кажав минатата недела, првото нешто што ќе направам е да му се заблагодарам на Енфилд. Ова беше исклучително. Арсенал имаше подобар старт, корнер и пауза, тие го направија тоа добро. Можевме подобро со тој гол речиси беше офсајд.После најдовме начин да влеземе во мечот.Во второто полувреме требаше да постигнеме,дали ќе победивме?Не знам,ама требаше да постигнеме Имавме шанси, висок пресинг. Арсенал е исклучителен, но во првите 20 минути ги имавме, ги скршивме. Чувствувавме дека се разнишани, требаше да го искористиме тоа “, вели Клоп.