ЈА ПОБЕДИЈА АНГЛИЈА – Фудбалерите на Шпанија го освоија Светското првенство за прв пат во историјата!

Со денешниот триумф над Англија, фудбалерите на Шпанија првпат во историјата го освоија Светското првенство!

Во денешното финале на Олимпискиот стадион во Сиднеј, Шпанија ја совлада Англија со резултат 1:0 и со тоа го освои првиот медал на светските првенства.

Решавачкиот гол го постигна левиот бек Олга Кармона во 29. минута од натпреварот, а победата на Шпанија можеше да биде поубедлива доколку Џенифер Хермосо го искористеше пеналот во 70. минута. Но нејзиниот удар од белата точка го одбрани Мери Ерпс.

На турнирот што се одржа во Австралија и Нов Зеланд, Шпанија стигна до финалето со две победи (Костарика 3:0, Замбија 5:0) и пораз (Јапонија 4:0) во групната фаза, а потоа во колото ја елиминираше Швајцарија. од 16 (5:1), Холандија во четврт-финалето (2:1), а Шведска во полуфиналето (2:1).