10 причини зошто треба да јадете јагоди

Јагодите не само што се супер вкусни, тие се нутритивно многу богати и даваат бројни здравствени придобивки. Ви даваме 10 причини да ги јадете секој ден.

Што се јагоди?

Јагодата , Fragaria, е член на семејството рози (розацеае) и едно од најпопуларните овошја во светот. Постојат повеќе од 10 видови јагоди кои се разликуваат по вкус, големина и текстура, но сите имаат ист карактеристичен облик на срце и црвено месо со семки.

Ако ги прашаме биолозите, јагодите всушност не се овошје. Тие ги носат своите семиња надворешно, бидејќи тие ги носат нивните семиња надворешно и развиваат лушпи од кои можат да се развијат сосема нови растенија. И од гледна точка на биологијата, тоа не се карактеристики на овошјето. Покрај тоа, тие припаѓаат на семејството рози, што ги прави цветови. Сепак, тоа не значи дека тие не се хранливо вредни и дека немаат здравствени придобивки. Напротив!

Здравствени придобивки од јагодата

Антиоксидансите во јагодите, вклучувајќи го и витаминот Ц , можат да го поддржат вашиот имунолошки систем и може да ги намалат шансите да се разболите. Јагодите исто така можат да помогнат во контролата на воспалението, да го контролираат шеќерот во крвта и да штитат од здравствени состојби како што се висок холестерол, рак, срцеви заболувања, мозочен удар и дијабетес.

Јагодите се одличен извор на следните хранливи материи кои се важни за здравјето на луѓето:

Магнезиум
фосфор
Калциум
калиум
фолна
витамин К
манган

Нутритивни вредности на јагодите

Порција јагоди од 80 g обезбедува:

26Kcal/101KJ
0,5 g протеини
0,4 g масти
4,9 g јаглени хидрати
13,0 g влакна
136 mg калиум
49 mcg фолна киселина
46 mg вит Ц

10 причини зошто да јадете јагоди:

А кога ќе се спојат хранливата вредност и здравствените придобивки од јагодите , доаѓаме до следниот заклучок:

1. Нискокалорични се

Јагодите се нискокалорични и слатки по вкус, па добро функционираат како здрава алтернатива за слатките и пудинзите. Една порција (80 g) обезбедува само 24 kcal.

2. Го подобруваат здравјето на срцето

Јагодите се богати со шарени пигменти кои имаат заштитно дејство – се смета дека овие антоцијанидини имаат голем број потенцијални здравствени придобивки, вклучително и спречување на воспалителни состојби и срцеви заболувања. Набљудувачките научни студии го поврзуваат редовното консумирање јагоди со помал ризик од срцев удар.

3. Може да помогне во контролата на крвниот притисок

Како извор на хранливи материи погодни за срцето, вклучувајќи калиум, фолна киселина и витамин Ц, јагодите можат да помогнат во контролата на крвниот притисок.

4. Може да го регулира шеќерот во крвта

Се чини дека јадењето јагоди го забавува варењето на гликозата и ја намалува употребата на инсулин, особено кога се јаде со оброк богат со јаглени хидрати. Се чини дека шарените антоцијани го имаат овој ефект.

5. Помага при дијабетес тип 2

Јагодите содржат соединенија наречени полифеноли, од кои две – елагична киселина и елагитанини – покажаа изненадувачка вредност кога станува збор за одржување на дијабетес тип 2 Поточно, се чини дека тие го регулираат шеќерот во крвта, но потребни се повеќе истражувања за да се потврди тоа научно докажан факт.

6. Добри се за кожата

Јагодите помагаат да се зголеми производството на колаген. Ова за возврат помага во подобрување на текстурата на кожата. АХА присутни во јагодите помагаат во ексфолијација на мртвите клетки на кожата, откривајќи светол и сјаен тен.

7. Помагаат во контрола на тежината

Јагодите имаат низок гликемиски индекс (ГИ) и како такви помагаат во умерено ослободување на шеќерот во крвта. Студиите сугерираат дека диетата со низок ГИ може да биде корисна за контрола на тежината и за намалување на инциденцата на болести поврзани со дебелината.

8. Ја подобруваат меморијата

Растителните соединенија наречени флавоноиди, со кои се богати боровинките, помагаат да се зачуваат функциите на мозокот, особено меморијата. Се смета дека тие го намалуваат ризикот од Алцхајмерова болест кај постарите лица.

9. Може да ја ублажи болката во зглобовите

Антивоспалителните ефекти на јагодите можат да ја ублажат болката при заболувања на зглобовите како што е остеоартритисот. Една студија објави намалување на болката и воспалението кај дебели возрасни кои консумирале 50 g пијалок направен од сушени јагоди дневно во текот на 12 недели.

10. Помага при варење

Јагодите се богат извор на полифеноли и растителни влакна, од кои и двете имаат пребиотски својства, што значи дека обезбедуваат извор на гориво за корисните бактерии кои живеат во вашите црева. Со редовно вклучување на јагоди во вашата исхрана, можете да го поттикнете зголемувањето на корисните бифидобактерии.

Алергија на јагода

Иако повеќето од нас можат без проблеми да уживаат во јагодите, тие се чест алерген, особено за малите деца. Ако имате алергија на полен од бреза или јаболка, поголема е веројатноста да развиете секундарна алергија на храна на јагоди.

Јагодите, заедно со овошјето, вклучувајќи јаболка, праски, авокадо и боровинки, содржат природни хемикалии наречени салицилати. Некои луѓе се чувствителни на овие соединенија и може да доживеат алергиска реакција вклучувајќи осип на кожата.

Јагодите исто така содржат гушавост, соединенија кои можат да ја попречат функцијата на тироидната жлезда, така што оние со болести на тироидната жлезда треба да го минимизираат нивниот внес. И на крај, јагодите се богати со хистамин, што значи дека оние со нетолеранција на хистамин можеби ќе треба да го ограничат нивниот внес.

Во принцип, дали јагодите се здрави?

Слатките и сочни јагоди носат многу на трпезата. Тие се слатки, но со низок ГИ и малку калории. Наместо да го зголемат нивото на шеќер во крвта, јагодите може да помогнат во забавување на варењето на гликозата и да ги намалат скоковите на инсулин, што ги прави здрав избор за оние со дијабетес тип 2.

Ако сте загрижени за алергии на храна или имате какви било други грижи, ве молиме контактирајте со вашиот општ лекар или регистриран диететичар за упатства.