10 работи што се случуваат на Оскарите кои не ги гледате во живо

Ноќта 10-11 Март, во театарот Долби во Лос Анџелес ќе се одржи 96-тото доделување на Оскарите. Гледачите секогаш се фасцинирани од целиот настан бидејќи сè изгледа прилично спектакуларно. Но, сите ги интересира што всушност се случува зад сцената и како навистина е да се биде на Оскарите. Погледнете ги 10-те тајни на BuzzFeed зад сцената од Оскарите.

Цената на церемонијата и црвениот тепих

Церемонијата чинела 56,8 милиони долари (околу 52,2 милиони евра), од кои 24.700 долари (околу 22.700 евра) се потрошени на црвениот тепих од 50.000 квадратни метри. Неговата инсталација трае 600 часа.

Билети за Оскар

Сите номинирани, презентери и презентери добиваат по два билети и можат да побараат уште неколку. Друг значаен дел од билетите оди за членовите на Академијата за филмски уметности и науки. 

Има луѓе кои ги пополнуваат местата

Постојат полнила за седишта чија улога е да ги заземат местата на луѓето (на пр. победниците) кога тие не се на нивните места, за да нема празни седишта кога камерата ќе помине низ толпата. Оние луѓе кои ги пополнуваат местата не смеат да разговараат со поканетите гости. 

Најголемите ѕвезди седат напред

Во првите редови беа избрани најголемите филмски ѕвезди. Истото со номинираните за главните награди за да се намали времето потребно за одење до сцената. Останатите три нивоа на театарот имаат свои барови и штандови за пуканки.

Нема храна за време на церемонијата

За време на церемонијата не е дозволена храна. Но, некои актери како Џејмс Хонг и Џулија Батерс ги прикрадоа своите сендвичи во салата.

Време помеѓу реклами и пренос во живо

За време на паузите, или на рекламите, персоналот работи на следниот најавен сегмент, а познатите разговараат меѓу себе. Доколку ѕвездите треба да користат бања, мора да побрзаат бидејќи всушност не им е дозволен влез и излез од салата за време на преносот во живо. 

Позната статуетка

Фигурините се изработени од цврста бронза и обложени со 24-каратно злато. Високи се околу 34 сантиметри и тежат околу 3,8 килограми, поради што се всушност изненадувачки тешки. 

Забава по Оскарите

Поголема е веројатноста да присуствувате на Оскарите отколку после забавата на Vanity Fair. „Колку и да е тешко да се влезе на Оскарите, многу, многу е потешко да се влезе на забавата за Оскарите на Vanity Fair. Во основа треба да се појавиш по церемонијата со Оскар во рака или нема да влезете“, експерт изјави Мајкл Шулман за USA Today.

Забава каде има храна

Гувернерс балот е официјална по забава што се одржува во истата зграда како и церемонијата. За среќа, има храна. „Редот за храна беше подолг од линијата за гравирање“, напиша Њујорк Тајмс минатата година. 

Торби за подароци за номинирани и победници

Има многу торби за подароци кои се доделуваат по церемониите, а на сите номинирани за глума и режија им се доделува торба за подарок Everybody Wins. Тие се проценети на 123.000 долари (околу 113.000 евра), а минатата година вклучија тридневен престој од 40.000 долари (околу 36.000 евра) на имот во Канада и можност за одење на липосукција на раце за 12.000 долари (околу 11.000 евра).