5 начини на кои авокадото го менува вашето тело: Од холестерол до убав тен

Богато, кремасто и полно со вкус, авокадото е здрав додаток на секое јадење, а препознатливо е по високиот процент на „добри“ масти.

Авокадото е тропско овошје познато уште од античко време. Доаѓа од дождовните шуми на Јужна и Северна Америка, каде што се користел во готвењето уште пред 8.000 години. Прво го одгледувале Инките, Олмеците и Маите кои го сметале за кралско овошје и верувале дека го храни телото однадвор и однатре. Нивните набљудувања биле точни, како и верувањето во добрината на авокадото, што подоцна било потврдено со бројни научни студии.

Името авокадо доаѓа од ацтечкиот збор „ahuacatl“ што значи „крокодилска круша“. Култивираното одгледување на авокадо започнало пред 5.000 години, а во Европа го донеле Шпанците во 16 век.

Изобилство на масни киселини

Богато, кремасто и полно со вкус, авокадото е здрав додаток на секое јадење, а се препознава по високиот процент на „добри“ масти. Сто грама авокадо содржи околу 160 калории, 15 грама масти, девет грама јаглени хидрати и два грама протеини.

Авокадото содржи околу дваесет есенцијални витамини. Богат е со влакна, калиум, витамини Е и Б, како и фолна киселина. Ако го комбинирате со друга растителна храна, ја зголемувате исхраната на оброкот и апсорпцијата на витамините А, Д, Е, К и каротеноидите.

– Авокадото е навистина едно од малите чуда на природата и ви предлагам да го јадете неколку пати неделно – предлага Френк Липман, автор на бестселерот на Њујорк Тајмс.

со тост и пржено јајце за појадок

Следниве се некои од придобивките од честото консумирање авокадо.

Ви се подобрува холестеролот

Иако авокадото може да има лоша репутација дека е богато со калории и масти, тие се главно мононезаситени масти, кои се здрави во умерени количини.

Овие масти го зголемуваат нивото на „добриот“ HDL холестерол, додека го намалуваат „лошиот“ ЛДЛ холестерол .

Имате подобро варење

Половина авокадо содржи нешто помалку од пет грама диетални влакна. Нутриционистот Меган Вер истакнува дека додавањето на авокадо во вашата секојдневна исхрана може да спречи запек и да го помогне варењето.

Друга предност на ова овошје богато со влакна е тоа што прави да се чувствувате сити. Со додавање на парчиња авокадо на тост, сендвичи или салати, можете да останете сити до три часа.

Заштитени сте од болести и инфекции

Авокадото е одличен извор на витамини од групата Б кои помагаат во спречување на разни болести и инфекции. Полн е со витамини Ц и Е, како и природни растителни соединенија кои го поддржуваат имунитетот.

Бидејќи е богат со антиоксидантни фитохемикалии (како што се лутеин и зеаксантин), авокадото може да помогне во спречување на катаракта и макуларна дегенерација на окото.

Помалку стрес, повеќе сон

Не само што авокадото има одличен вкус, туку и полно е со магнезиум (19,5 милиграми на половина авокадо), што експертите го сметаат за хранлива материја број еден против стрес, за релаксација на мускулите и мирен сон , вели нутриционистот Елис Муселес.

Кожата има природен сјај

Сјајна кожа, бистри очи и здрава коса се дополнителни придобивки од консумирањето на оваа неверојатна суперхрана.

Ова се должи на витамини растворливи во масти и мононезаситени масти, забележуваат експертите. Иако овие придобивки доаѓаат од конзумирањето на авокадо, тоа е исто така корисно кога се користи локално.

Семињата се исто така за јадење

Можете да јадете авокадо сирово или да го загреете. Најпознатото јадење со авокадо е мексиканскиот сос од гуакамоле – пире од авокадо измешано со сок од лимета, чили, коријандер, кромид, сол и бибер.

Авокадото одлично се вклопува во различни комбинации на салати, може да се користи како намаз, додаток на ладни супи или сосови. Со авокадо можете да подготвите и десерти, како што се мус, шербет и сладолед или разни овошни салати.

Семките од авокадо се исто така се јадат и се исклучително хранливи, иако изгледаат тврди и неупотребливи. Можете лесно да го исецкате со повеќенаменски процесор за храна и да го додадете во салати, супи и смути.