5 (помали) места во кои ќе уживате: Идеални европски градови за еднодневен излет

0

Доколку одлучите да тргнете на пат низ Европа, размислете за одмор во некој од градовите кои често не се на радарот на туристите, но вреди да се обрне внимание на…

Да ги заборавиме за момент Лондон, Париз, Берлин и другите големи градови на стариот континент. Имено, Европа изобилува со море од помали (всушност, многу зависи од тоа како го сфаќате тој поим) градови кои вреди да се посетат. Повеќето од главните атракции можат да се видат во еден ден, па доколку патувате во нивна близина, слободно заобиколете… 

Шчечин, Полска

Седмиот по големина град на оваа словенска земја, всушност е непознат за огромното мнозинство патници, бидејќи е во сенка на многу попознатите Варшава, Краков, Гдањск … Се наоѓа на границата со Германија, а прекрасно е да се шетате покрај бреговите на реката и да се одморите во еден од многуте барови со фино пиво или вотка. Поради близината, често го посетуваат жителите на Берлин , бидејќи со автобус се потребни само два часа и е поевтино место за одмор од германската престолнина. Градот е надалеку познат по својата филхармонија , па ако веќе одлучите да одите, а уживате во делата на старите мајстори, задолжително посетете концерт.

Шчечин

Вадуц, Лихтенштајн

Земјата е толку мала што за еден ден човек во подобра состојба буквално може да помине низ неа . Сепак, и покрај тоа што е мала по „раст“, ​​земјата е богата и луѓето живеат добро овде, а нејзиниот главен град Вадуз, кој има малку повеќе од 5.500 души, е потценет скапоцен камен за сите патници кои го бараат алпскиот свет. Можете да пешачите по патеката Грушавег, која нуди спектакуларни погледи, а кога ќе огладнете, почестете се со кралски оброк во ресторанот Maree со Мишелин ѕвезда .

Вадуц

Бијариц, Франција

Добро, дојдовте во Билбао , уживавте во баскиската кујна, го видовте прекрасниот музеј Гугенеим , но сепак, сепак би сакале да побегнете некаде. Па, во Баскискиот залив, веднаш на француската страна, се наоѓа градот Бијариц, до кој може да се стигне со автобус од Билбао за помалку од три часа. Две работи се сигурни тука: сурфање и луд ноќен живот , па ако уживате во барем една од нив, не е лоша идеја да се упатите кон Бијариц. Со оглед на тоа дека се работи за град на море, секако дека може да се јадат фини оброци со морска храна, за што треба да отидете во Bistro Toque Anglet . А ако се одлучите за животот на сурфер, има многу школи и тешко дека ќе згрешите при изборот.

Братислава, Словачка

Иако главниот град на својата земја, Братислава не е особено голем , иако тука сигурно можете да поминете повеќе од еден ден. Меѓутоа, ако се наоѓате во Виена, знајте дека овие два града некогаш биле поврзани со трамвај , со оглед на тоа колку се блиску . Денес, сепак, можете да стигнете таму со воз за помалку од еден час. Покрај сите историски знаменитости, доколку барате одмор и добар пијалок, задолжително посетете ги лозјата и винариите во околината . Иако не се светски познати, словачките вина се повеќе од добри. А ако не си вински човек, јасно ти е дека и овде тече доста пиво. Modra Hviezda редовно се споменува како еден од најдобрите ресторани во градот .

Касерес

Касерес (Шпанија)

Овој град е одличен пример за место каде што беа измешани сите можни култури . Внимавајте сега – градот го основале Римјаните, а денес е опкружен со градските ѕидини на Маори. Стариот град е под заштита на УНЕСКО , а храната е вкусна, за што поткрепува и фактот што во 2015 година е прогласен за гастрономска престолнина на Шпанија . И покрај сето ова, овој град на запад од земјата кај португалската страна се уште не е под напливот на туристи. Она што нема да ве разочара е широкиот асортиман на штандови со храна на улица, а доколку сакате место во ресторан, тој по име Хавиер Мартин има многу добар рејтинг.