5 ПРАВИЛА ЗА ИСХРАНА ЗА ВИТАЛНОСТ И ДОБРО ЗДРАВЈЕ: Стручни препораки – воведете ги овие 20 намирници за долговечност

0

Храната треба да биде извор на здравје, но и на задоволство. Ви го претставуваме составот на паметен оброк, базиран на истражувањето на Европскиот институт за онкологија „smartfood“, кое се води од идеите на Пјер Џузепе Пеличи и Лусил Тита.

Врз основа на долгогодишно истражување и научни докази, нутриционистката Лусила Тита и молекуларниот онколог Пјер Џузепе Пеличи ја дизајнираа основата за создавање паметна исхрана и додаток за здравје. Како што е забележано во книгата „Dieta Smartfood“ (Вулкан), авторката Елијана Лиота, зборот diatia, од грчкиот корен за зборот диета, значел начин на живот кој овозможува одржување на добро здравје. Претставува и начин на креирање мени кое може да се користи со задоволство и кое секој човек го подготвува за себе според неговите индивидуални потреби и преференции. Ви го претставуваме составот на паметен диетален оброк Smarfood кој не диктира правила поврзани со грамовите, порциите или бројот на оброци. Оваа диета се заснова на пет постулати и претставува внимателен пристап кон храната што лесно се памети.

 1. Половина од оброкот: овошје и зеленчук
  Зеленчукот е богат со влакна и вода, обезбедува ситост, апсорбира шеќери и масти и има низок процент на калории. Богат е со фитокомпоненти и витамини. Може да се користи како прилог или како закуска додека се чека ручек.
 2. Четвртина од оброкот: житарки, подобро ако се интегрални
  Без разлика што тврдат хиперпротеинските диети, не можете без јаглехидрати. Тие содржат гликоза, која е главно гориво на телото, особено на мозокот. Само треба да избегнувате прекумерно внесување на јаглени хидрати. Медицинскиот факултет Харвард во Бостон предлага идеален модел според кој интегралните житарки заземаат четвртина од вкупниот дел од оброкот. Целите житарки содржат влакна кои даваат чувство на ситост, ја контролираат апсорпцијата на шеќер и масти преку цревата. Најдобри се интегралните житарки кои се минимално обработени, како ориз, јачмен, спелта, пченица или пченка.
 3. Една четвртина од оброкот: протеини
  Изворот на протеини може да биде мешунките, коскесто овошје или семиња. Значи, не мора да биде само стек во чинија.
 4. Додатоци во форма на добри масти и зачини
  Мастите се неопходни, а тие се добри и здрави. Екстра девственото маслиново масло, како и другите ладно цедени масла од семиња, се извор на незаситени масни киселини кои делуваат со прочистување на артериите и спречување на артериосклероза.
  Совршениот додаток, без претерување во количината, вклучува зачини од ароматични билки кои сами заштитуваат и ја намалуваат употребата на сол.
 5. За исхраната Smartfood
  Паметната храна е храна од светот на храната, а оваа диета вклучува воведување на 20 намирници за долговечност. Тие содржат молекули кои влијаат на гените кои го одредуваат времетраењето и квалитетот на животот.

20 ХРАНА ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТ

црвени портокали
аспарагус
Јапонско јаболко
капер
Црвена зелка
цреши
чоколадо
кромид
куркума
јагоди
Шумски плодови
зелена салата
модар патлиџан
јаболка
виолетови компири
црни сливи
лути пиперки и црвена мелена пиперка
црвена ротквица
зелен и црн чај
грозје