7 физички знаци дека сте под стрес: дали можете да ги почувствувате?

Стресот може да предизвика голем број здравствени проблеми, па дури и да доведе до губење на косата. Но, за да се борите со него, треба да знаете да го препознаете. Дали сигурно знаете кои се најчестите знаци на стрес?

За да можете да се борите со стресот и неговите последици, прво мора да можете да ги препознаете знаците на стрес во себе. Според големото истражување на агенцијата Галуп од 2021 година, дури 42 отсто од испитаниците често доживуваат голема грижа или стрес. И сиот тој стрес се манифестира во физички и емоционални знаци. Ова се само некои од знаците што вашето тело ви кажува дека е под стрес.

Кои се знаците на стрес?

Чести главоболки

Имате мачна главоболка цел ден? Тоа може да биде стресна главоболка или мигрена. Стресот предизвикува мускулна тензија низ телото, а тоа може да доведе до главоболки и болки во грбот, објаснуваат научниците. Главоболката може да се развие кога мускулите на вратот и главата се напнати или се собираат, што е токму она што се случува кога сте под стрес. Затоа стресот е еден од најчестите предизвикувачи на главоболки и мигрена од типот на напнатост. За да го избегнете ова, обидете се да останете добро хидрирани. Бидејќи дехидрацијата само ја зголемува главоболката.

Дигестивни проблеми

Стомакот е едно од првите места каде што се покажуваат знаци на стрес или анксиозност. За време на стресни периоди, телото го зголемува симпатичкиот нервен систем и го забавува гастроинтестиналниот систем. Наместо да го помага варењето, вашето тело ја пренасочува својата енергија кон вашите мускули и срце за да создаде одговор „бори се или бегај“, што е нормална и природна човечка реакција на стресот. Побавниот гастроинтестинален систем може да предизвика дигестивни проблеми, како што се зголемена киселина во желудникот, металоиди, гадење и надуеност.

Знаци на стрес: Не спиете добро

Неверојатни 43 отсто од возрасните велат дека лошо спијат поради стрес. Премногу незапирлив стрес може да започне нездрав циклус на несоница и стрес. Лошиот сон тогаш може да доведе до ментални и физички здравствени проблеми, што, пак, може да предизвика стрес во секојдневниот живот, што доведува до слаб сон во текот на ноќта. Влегувате во маѓепсан круг поради кој секогаш се чувствувате уморни.

Како луѓето заглавуваат во овој циклус? Главната причина е што хормоните одговорни за стрес се и хормоните на будењето: тие се биолошки дизајнирани да ве држат будни и да го направат вашиот нервен систем да работи. Ако вашиот нервен систем не може да се смири, а вашето тело и ум не можат да се вратат на одмор, веројатно ќе имате проблеми со спиењето. Згора на тоа, секојдневниот стрес може да предизвика и чудни или вознемирени соништа. Една од најдобрите работи што можете да направите е да развиете здрави навики за спиење.

Се потите повеќе од вообичаено

Нормално и здраво е да се поти, но прекумерното потење под стрес е сосема поинаква работа. Кога луѓето ја доживуваат ситуацијата како стресна, надбубрежната медула (област во мозокот) го ослободува хормонот адреналин. Го зголемува пулсот, потењето, крвниот притисок и отчукувањата на дишењето. Како што телото реагира на анксиозност или стрес, потта се ослободува од апокрините жлезди лоцирани во пазувите, препоните и скалпот. Оваа пот стрес се разликува од „обичната“ пот, таа се состои од масни киселини и протеини.

За среќа, овој тип на пот е обично без мирис, иако сепак може да биде непријатен. Полесно е да се каже отколку да се направи, но вистинското решение е да се дојде до коренот на проблемот и да се најдат начини да се намали нивото на стрес, без разлика дали тоа е медитација или молитва, вежбање, терапија, слободно време, убави активности…

Знаци на стрес: Губење на косата

Ако најдете повеќе прамени коса во одводот или четката, ова може да биде знак на стрес. Кога нивото на кортизол се зголемува, тие исто така ги инхибираат другите хормони во вашето тело, како што се хормоните на тироидната жлезда и јајниците. Кога тоа ќе се случи, вашата коса почнува да старее, да умре и да опаѓа.

Иако е нормално да губите од 50 до 100 влакна секој ден, ако забележите дека количината на влакна што опаѓа се зголемува, време е да размислите дали имате губење на косата предизвикано од стрес.  Сепак, губењето на косата може да биде и резултат на болест или друга медицинска состојба, па затоа е важно да се обратите кај специјалист доколку техниките за управување со стресот не го намалуваат опаѓањето на косата.

Забележавте болка во градите

Болката во градите е секогаш сериозен симптом на кој треба да се посвети внимание – и подобро е да се обратите на лекар за секој случај – но понекогаш тоа не е предизвикано од срцев проблем. Стресот може да биде виновникот, и за среќа, болката во градите поврзана со стресот не е опасна по живот.

Болката во градите и стресот исто така може да станат маѓепсан круг. Додека стресот може да доведе до болка во градите, застрашувачката болка во градите може да го зголеми стресот. Затоа, управувањето со стресот е од суштинско значење за да се избегне заробување во јамката стрес-болка.

Слабост

Еден од многуте емоционални симптоми на стрес е општо чувство на малаксаност: немир, анхедонија, меланхолија и анксиозност. Ако избегнувате да ги правите работите што порано ги сакавте – како вежбање, креативност, дружење со пријателите или одење на прошетка – можеби се борите не само со стресот, туку и со депресијата.

Често, депресијата е „поттикната од долготрајна, хронична изложеност на стрес“. Научниците открија дека личноста под стрес ја губи способноста да доживее радост за време на секојдневните активности. Тој е инхибиран од хормоните на стресот што се ослободуваат од телото.

Ако забележите некој од овие симптоми, вашиот најдобар пријател станува професионалец за ментално здравје. На тој начин, имате некој на ваша страна да ви помогне да најдете начини да се ослободите од стресот и да се вратите да го живеете животот по ваши услови.