9 ГРЕШКИ ШТО СИТЕ ГИ ПРАВАТ КОГА ПОДГОТВУВААТ ПАЛАЧИНИ: Не е потребен миксер, а грутчиња се пожелни …

0

Сите сакаат палачинки, а овие совети ќе ви помогнат да ги направите секогаш совршени.

Палачинките се едни од најстарите, но и наједноставните десерти кои се направени од основни состојки. Секако, секогаш постојат некои трикови кои ќе ви овозможат совршено да направите палачинки, а искусните домаќинки открија кои се грешките кои често ги прават сите, а лесно можат да се избегнат.

Погрешно тавче

За да може палачинките да испаднат како што треба, треба да користите добра тава. Не го тријте по употреба, туку исплакнете со вода и тестото нема да се залепи.  

Не користете добро масло

Кога сакате да подмачкате тава за палачинки, не користете маргарин или путер. Потребно е масло, а може да биде опционално.

Наместо миксер, користете процесор за храна 

Мешавината за палачинки ќе биде совршена ако состојките ги комбинирате со шпорет под притисок, а не со миксер. Така ќе бидат помеки, а може да претерате со миксерот, па палачинките ќе бидат гумени и цврсти.

Прекумерно мешање

Колку и да ви изгледа нелогично, грутките во смесата се добра работа. Важно е состојките добро да се соединат, а ако се обидете да се ослободите од грутките, смесата повторно ќе биде лоша, па палачинките ќе испаднат гумени.

Премногу шеќер во смесата

Некои домаќинки додаваат ванилин шеќер во смесата, но премногу од оваа состојка може да направи палачинките да се залепат за тавата. Само бидете умерени. 

Премачкување на тавата

Со четка или салфетка лесно премачкајте ја тавата со масло, а за да не бидат премногу мрсни.

Јак оган

Палачинките најдобро се пржат на средна или пониска температура. Ако претерате, не само што можат да изгорат, туку и да останат непечени во средината. 

Се вртат само еднаш

Подобро е да ги проверите палачинките со подигање на едниот крај од тавата отколку да ги вртите неколку пати, бидејќи и нивното вртење може да испадне тешко и цврсто. 

Премалку трпение

Откако ќе се испржат палачинките, оставете ги да одморат десетина минути за да омекнат.