Вие имате прво да ја знаете вистината

Семејството на Авичи ги продаде музичките права на Pophouse (видео)

Семејството на починатиот шведски диџеј Тим Берглинг, попознат како Авичи, ги продаде мнозинските права на неговата музика. Како што пишува "Би-Би-Си", семејството продаде 75 отсто од правата на шведската компанија Pophouse, додека

Спасовски на средба со холандскиот заменик генерален директор за управување со меѓународна миграција

Делегација од МВР предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во рамки на работната посета на Хаг, Кралство Холандија, денеска оствари средба со заменик генералниот директор за управување со меѓународна миграција во

Политико: Кој би можел да го замени Путин и колку тоа би било опасно

Катастрофалната воена авантура на рускиот претседател Владимир Путин во Украина ја зголемува можноста за „негативен крај“ на неговото 22-годишно владеење, пишува во анализа европското издание „Политико“. „Дури и да не го признаат тоа

Германија со нов пакет мерки за заштита на граѓаните од растечките цени на енергенсите

Германската Влада усвои нови мерки во борбата против енергетската криза, штои вклучуваат утврдување горна граница на цените на гасот и на електрична енергија, за што ќе бидат издвоени 200 милијарди евра. „Цените мора да паднат и

Дендиас и Борел телефонски разговарале за случувањата на Западен Балкан и улогата на ЕУ

За случувањата на Западен Балкан и улогата на ЕУ, но и подготвеноста на Грција да придонесе во стабилноста во регионот, телефонски разговарале министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас и високиот претставник на ЕУ за

САД загрижени поради потенцијална нестабилност на Западен Балкан

Амбасадорката на САД во НАТО, Џулиен Смит, се сретна со новинарите дописници во Брисел, таа изрази загриженост за стабилноста на Западен Балкан, јави дописничката на МИА од Брисел. На брифингот со новинарите амбасадорката Смит за МИА

Северна Кореја денеска лансирала две балистички ракети во Источно Море

Северна Кореја денеска лансирала две балистички ракети со кус дострел во Источното Море, соопшти јужнокорејската армија. Од Генералштабот на армијата на Јужна Кореја соопштија дека лансирањата биле извршени помеѓу 20:48 и 20:57

Германскиот пратеник за Западен Балкан утре на средба со Вучиќ

Специјалниот пратеник на германската влада за Западен Балкан, Мануел Сарацин, утре во Белград ќе се сретне со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти Претседателството на Србија, јави Бета. Сарацин беше во Белград во

Пронајдени 14 мигранти во „форд транзит“, возачот побегнал

На автопатот А1, кај клучката Демир Капија, утрово во 00:30 часот полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово во патничко возило „форд транзит“ пронашле 14 мигранти од Сирија. Полицијата дала знак за

Кремљ: „Саботажата“ против гасоводите веројатно е акт на државен тероризам

Русија денеска соопшти дека истекувањето природен гас во Балтичкото Море од двата гасовода до Германија е веројатно резултат на државно спонзориран „тероризам“, а претставник на ЕУ рече дека инцидентот суштински ја променил природата на