Активен Таг

Велика Британија

Џулијан Асанж на чекор пред екстрадиција во САД !? Неговата сопруга предупредува: “Здравјето му се…

За основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, претстојното рочиште пред Високиот суд во Лондон во врска со неговата жалба против пресудата за екстрадиција на САД е прашање на живот и смрт, вели неговата сопруга, Стела. „Неговото здравје

Откриена е причината зошто кралот Чарлс III го примил синот Хари на само 30 минути: “Се повеќе од…

Кралот Чарлс III го видел својот син, принцот Хари, само 30 минути за да го задржи нивото на стрес на ниско ниво, тврди кралскиот експерт за The Sun. Роберт Џобсон открива за еден британски таблоид дека 75-годишниот монарх се сретнал со

Блиска пријателка откри каква е здравствената состојба на Кејт Мидлтон: Познато е и каде ја однел…

Помина една недела од кога британското кралско семејство не спие добро, а Бакингемската палата во понеделникот објави дека на кралот Чарлс III му бил дијагностициран рак. Здравствени проблеми имаше и принцезата од Велс, Кејт Мидлтон, па

ВОЈВОДАТА ОД САСЕКС ПОБЕДИ – Принцот Хари го доби судскиот процес против таблоидот “The…

Принцот Хари денеска ја реши долготрајната правна постапка против весниците на Mirror Group Newspapers – MGN, речиси два месеци откако судија во Велика Британија пресуди дека тој бил жртва на хакирање телефони од нивните таблоиди.

ВИДЕО | Мистериозна смрт на маж во музеј во Лондон: Националната галерија итно евакуирана, а…

Еден маж починал откако паднал од зградата на Националната галерија „Тејт Модерн“ во Лондон, пренесува Daily Mail. Како што пишува овој медиум, оваа смрт се истражува, но засега нема индиции дека се работи за убиство. Посетителите биле

Кризата на Блискиот Исток ја полни касата на Владимир Путин: “Додека сите пловат на половина свет,…

Кризата во Црвеното Море значително го намали транзитот на комерцијалните бродови, но танкерите кои превезуваат руска нафта главно минуваат низ регионот непречено, со помал ризик од нивните конкуренти, велат претставници на бродските

Американците го враќаат нуклеарното оружје во Велика Британија, Пентагон ги откри деталите, Русите…

Соединетите Американски Држави (САД) планираат да стационираат нуклеарно оружје во Велика Британија за првпат по 15 години, бидејќи заканата од Русија расте, откриваат документите на Пентагон во кои имале увид новинарите на The Telegraph.

ФОТО | ВРИЕ ВО БЛИЗИНА НА ЈЕМЕН – Ова е танкерот што Хутите го погодија со балистичка ракета,…

Танкер со нафта гори во Аденскиот Залив, соопшти операторот на танкерот, откако Хутите соопштија дека го погодиле со проектил, јавува BBC. Хутите соопштија дека нивната цел била „Marlin Luand“ и истата била погодена во петокот вечерта. 

Производството на автомобили во Велика Британија во 2023 година се зголеми за 16,8 отсто на годишно…

Производството на автомобили во Велика Британија во 2023 година се зголеми за 16,8 отсто на годишно ниво на вкупно 905.117 возила, а производството на различни видови електрични возила за 48 отсто, објави Британското здружение на

ВИДЕО | АРТИЧКИ СТУД ЈА ПОГОДИ ОВАА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА – Селата се отсечени, немаат струја, а…

Арктички услови денес ја погодија Велика Британија со обилни врнежи од снег, а температурите паднаа до -10 степени Целзиусови, пишува Daily Mail. Возачите се соочуваат со сообраќаен метеж откако Националната агенција за автопати издаде