Активен Таг

Володимир Зеленски

Володимир Зеленски не се откажува – на војната и нема крај: Претседателот на Украина потпиша…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ги потпиша законите за продолжување на периодот на општа мобилизација и вонредната состојба во Украина до 13. мај, потврди пратеникот на Врховната Рада, Јарослав Железњак. Имено, Врховната

Телефонски разговор Володимир Зеленски – Емануел Макрон: “Франција е решена да ја обезбеди…

Претседателот на Украина и на Франција, Володимир Зеленски и Емануел Макрон во денешниот телефонски разговор ја истакнаа „потребата на Киев“ за оружје и муниција. „Потребите на Украина вклучуваат беспилотни летала, артилерија и

Ден откако го разреши, Володимир Зеленски му ја додели највисоката награда на Валериј Залужни

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во петокот му го додели орденот „Херој на Украина“ на поранешниот армиски началник, генерал Валериј Залужни, еден ден откако беше соборен во најголемото потресување досега во војната со Русија.

Владата на Украина ја информираше Белата куќа дека планира да го разреши “мозокот“ на Армијата: “Тој…

Владата на Украина ја информираше Белата куќа дека планира да го отстрани главниот воен командант Валериј Залужни, изјавија во петокот за медиумската агенција Reuters два извори запознаени со ова прашање. Валериј Залужни претходно се

“ГОТОВО Е, ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ Е ИСТОРИЈА“ – Врховниот командант на вооружените сили на Украина ги…

Се чини дека врховниот командант на вооружените сили на Украина, генерал Валериј Залужни, ги брои последните денови на таа позиција, иако претседателот Володимир Зеленски и понатаму го негира тоа. CNN цитира два извори кои тврдат дека овој

Социјалните мрежи во Украина горат: “Валериј Залужни е минато, Володимир Зеленски го отстрани. Ако…

Дали претседателот на Украина, Володимир Зеленски, навистина се обиде да го отстрани врховниот воен командант, Валериј Залужни, кој е и најпопуларниот Украинец ? Најкраткиот одговор е: Каде што има чад, има и оган. Гласините најпрво се

НОЌНАТА МОРА НА ВЛАДИМИР ПУТИН – Украинец тајно влегол во Русија, одел 600 километри и уништил…

Украина ја слави неверојатната храброст на својот најхрабар командош шпион, кој со својата група успеа да навлезе повеќе дo 600 километри на територијата на Русија и да ги разнесе воените авиони на Владимир Путин. Полковникот Олег Бабиј

Володимир Зеленски не сака прекин на огнот: “Русија ќе добие шанса за прегрупирање и вооружување“

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска во Естонија ја отфрли можноста за прекин на огнот во војната против Русија, изјавувајќи дека Кремљ ќе ја искористат таквата пауза за повторно вооружување и прегрупирање. „Пауза на

Володимир Зеленски во ненадејна посета на Литванија и турнеја низ балтичките земји – еве кои…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во средата отпатува за Литванија, а потоа ќе ги посети Летонија и Естонија во следните денови, сподели тој во објава на социјалната мрежа Х (Твитер). „На дневен ред се безбедноста,

КРАЈОТ НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА НЕ Е НИТУ НА ПОВИДОК – Белата куќа тврди: “И покрај сета возбуда,…

Крајот на 2023 година беше обележан со разни пишувања односно објави по не толку ефикасната пролетна украинска контраофанзива и очигледниот ќор-сокак на бојното поле, дека Киев и Москва сепак би можеле да започнат некакви мировни