Активен Таг

Киев

“НЕМА ДА БИДЕМЕ РАЗЛИЧНИ ОД РУСИЈА, ТОЈ ПРАВИ ШТО САКА“ – Виталиј Кличко го нападна Володимир…

Виталиј Кличко, градоначалникот на Киев, кој својата професионална боксерска кариера во најголем дел ја изгради во Германија, изјави за неделникот Spiegel дека Украина се движи кон авторитарна Влада. Kyiv Independent наведува

КИЕВ ПОД СИЛЕН УДАР ДВЕ НОЌИ ПО РЕД – Руски беспилотни летала напаѓаат во бранови, украинската…

Русија втора ноќ по ред изврши неколку бранови напади со беспилотни летала врз Киев, соопшти градската воена управа. Украинската воздушна одбрана уништила 15 од 20 беспилотни летала што Русија ги лансирала синоќа во Украина, соопшти

ПО 52 ДЕНА ПАУЗА, ВО КИЕВ ПОВТОРНО “ДОЖД ОД РАКЕТИ“ – Русија го изврши првиот голем ракетен…

Во саботата Русија го изврши својот прв ракетен напад врз главниот град на Украина, Киев, и околниот регион по неколку недели и ги нападна источниот и јужниот дел на земјата со беспилотни летала, соопштија украинските власти. Првиот

ОБЈАВЕН ПЕКОЛЕН ПЛАН НА КРЕМЉ – Протече разговор на двајца руски моќници: “Планирале да фрлат…

Според некои информации, високи руски функционери планираат да соборат вселенска ракета натоварена со многу експлозив во главниот град на Украина, Киев.  Имено, објавените тајни телефонски повици во кои се вмешани поранешниот прв човек

ДЕНЕС ПРВА СРЕДБА НАДВОР ОД ЕУ И ТОА ВО УКРАИНА – Жозеп Борел ги повика шефовите на…

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жозеп Борел, ги покани министрите за надворешни работи на земјите-членки на средба во Киев, Украина, што ќе биде прва ваква средба надвор од границите на ЕУ.

БОМБА ВЕСТ ОД ТАЈНИТЕ ДОКУМЕНТИ НА КИЕВ – Пронајдени европски компоненти во ирански дронови со…

Различни компоненти од европските производители биле инсталирани во иранските беспилотни летала што Русија ги користи во нападите врз Украина, се вели во таен документ што официјален Киев го испратил до западните сојузници со барање за

ФОТО | ‘ДОЖД ОД РАКЕТИ’ НАД УКРАИНА – Масовни руски напади над целата држава: Се…

Повеќе од 20 руски проектили и беспилотни летала се соборени над Киев во раните утрински часови во четвртокот, соопштија градските власти, додека серија силни експлозии го потресоа главниот град на Украина. Остатоци од ракети

ФОТО | АЛЕКСАНДАР ВУЧИЌ НЕ ОДИ, НО ЗАТОА ЈА ПРАТИ НЕГОВАТА СОПРУГА – Првата дама на Србија…

Сопругата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, Тамара Вучиќ, учествуваше на Самитот на првите дами и господа што во Киев го организираше сопругата на украинскиот претседател Олена Зеленска. Тамара Вучиќ присуствуваше на Самитот

ФОТО | Погледнете како изгледа стан погоден од неколку руски ракети за време на напад на Киев…

Рано утринава руските сили ја нападнаа Украина користејќи 20 беспилотни летала и два крстаречки ракети, од кои половина беа насочени кон главниот град Киев. Al Jazeera ја објави изјавата на Јуриј Игнат, портпарол на командата на

“ДАЛИ ДА ГО НАПРАВАМ ТОА !?“ – Владимир Путин со часови зборуваше за војната во Украина, а…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во вторникот во разговор со воените дописници кажал дека има прашање на кое само тој може да одговори – дали треба повторно да се обиде да го освои Киев, пишува медиумската агенција Reuters.