Активен Таг

Македонија

ДИК како ненадлежна одби пет барања поднесени од МТСП и МВР за донесување одлуки согласно член 48…

Државната изборна комисија (ДИК) во рамките на 81-та седница едногласно како ненадлежна и како недозволено во оваа фаза одби пет барања за донесување на одлуки согласно член 48 став 1 од Законот за Влада. Првите четири одбиени барања беа

БАЛКАНСКИОТ РИС ВКЛУЧЕН ВО БОНСКАТА КОНВЕНЦИЈА – Македонија и Албанија со здружени сили ќе го…

На 14-тата Конференцијата на Бонската конвенција во Самарканд во Узбекистан која се одржува од 12 до 17 февруари, евроазискиот рис и неговиот загрозен подвид, балканскиот рис, се најдоа на списокот на преселни видови. Со вклучувањето на

Арбен Таравари: “Разговаравме со Еди Рама и Албин Курти, но, никој од нив не инсистираше да се…

Претседателот на Алијанса за Албанците и актуелен градоначаланик на Гостивар, Арбен Таравари, кој пред два дена ја објави својата кандидатура за претседателските избори, за EuroNews Albania изјавил дека оваа иницијатива ја споделиле со

23-ГОДИШНО МОМЧЕ ОД КИЧЕВО НАПАДНАЛ ПОЛИЦАЕЦ – Службеникот кој извршувал службени дејствија се…

Полицијата го лишила од слобода Л.З. (23 г.) од кичевското село Длапкин Дол. Лицето вчера во 8.10 часот на кружен тек од магистралниот пат А2 и улица „Борис Кидрич“ во Кичево, со патничко возило „OPEL“ со охридски регистарски ознаки удрило

Дарко Каевски: “ВМРО-ДПМНЕ го заглавува издавањето пасоши и им отежнува на граѓаните“

Наместо решение, ДПМНЕ преку министерот во техничката Влада само ги компликува работите со личните документи и го заглавува издавањето пасоши. Иако Владата донесе одлука возачките и сообраќајните дозволи кои треба да се променат да

Митко Бојмацалиев: “Во декември и јануари постигнавме рекорден број од над 170.000 граѓани кои биле…

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, декеска заедно со државната секретарка Магдалена Несторовска, ги посети управните служби на МВР кои се наоѓаат во зградата на Македонска телевизија, со цел увид во

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и заменик-министерот Назим Буши со…

Денес, 16.02.2024 година министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и заменик министерот Назим Буши остварија работна средба со амбасадорката на Украина Н.Е. Лариса Дир. Министерот Тошковски најави интензивирање на соработката меѓу

Какво време ја очекува Македонија за викендов ?

За време на викендов времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, особено во недела, соопшти УХМР.  Времето утре ќе биде сончево и тивко, со дневна температура до 17 степени. В недела ќе биде сончево со мала до умерена

Павле Трајанов поднесе иницијатива до Уставниот суд за Хашките случаи: “Водство на ОНА“, “Липковско…

Претседателот на Демократски сојуз (ДС), Павле Трајанов, денеска до Уставниот суд поднесе Иницијатива за поништување на Автентичното толкување на член еден од Законот за амнестија, со кое се запре постапката за четирите Хашки случаи:

ВИДЕО | Димитар Ковачевски до Максим Димитриевски: “Тој се клади против своите и сака да направи…

Во Европскиот фронт вратите се отворени за сите што ги делат вредностите за зачленување на земјава во ЕУ, а затворени за политички партии кои имаат алтернативни решенија, а не за зачленување во ЕУ, вели во интервју за МИА претседателот на