Активен Таг

Македонија

МОН донесе времена одлука: Во средните медицински училишта ќе се запишуваат само редовни ученици

Министерството за образование и наука ги извести сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување почнувајќи од

ГОЛЕМА ТРАДИЦИЈА – Штип денес одбележува десет години од впишувањето на обичајот Ч’трсе на…

Штип денеска се одбележаа 10 години јубулеј од впишувањето на обичајот Ч’трсе како прво нематеријално културно наследство на листата на УНЕСКО. Зоран Малинов од Институтот за фоклор „Марко Цепенков“, кој ја изготвуваше документацијата

Арсовска: “Пречистителната станица во Скопје е најголемиот еко капитален проект во државава и…

„Нема проблем, затоа што не дозволивме да го има“, кажа градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска на новинарско прашање околу постапката за  Пречистителната станица за отпадни води во Скопје за којашто денеска беше потпишан договор

НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ЗАКАНИТЕ ШТО ГИ ДОБИЛ ШТИПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК – СВР-Штип со соопштение за…

Секторот за внатрешни работни - Штип во писмено соопштение до медиумите потврдува за инцидентот и заканите кои ги добивал градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов од лицето Ј.М. вработен во Оштина Штип. „На 21. март во 22:45 часот

Мицкоски на средба со специјалниот пратеник на Романија за Западен Балкан, Давидој

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на партијата Тимчо Муцунски денеска остварија средба со специјалниот пратеник на Романија за Западен Балкан, Андриан Давидоју. Како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, на средбата се

Владата ја одржа 138-та седница – ова се новите одлуки

Од 138-та владина седница: одлука за замрзнување на цените на јајцата од кокошка и оризот; заклучок во насока на сигурност на снабдувањето на топлинска енергија во Град Скопје; Европска регионална конференција на Интерпол за прв пат ќе се

Ковачевски дециден: “Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ“

„Процесот на зачленување во ЕУ не е процес на еден човек, ниту на една политичка партија, ниту е процес на една влада, туку тоа е обврска и одговорност и на сите политички партии во државата, особено на оние застапени во Парламентот - да

Јајцата и оризот со замрзната цена до 30. април – Ковачевски порача: “Нема да дозволиме личен…

Владата денеска ја замрзна цената на  јајцата и оризот и го ограничи извозот на јајцата. Највисоките цени на оризот и јајцата ќе останат на нивото од 15-ти овој месец и ќе важат до 30-ти следниот месец. Со владината одлука најмалку 70

Душко Арсовски повеќе нема да биде портпарол на Владата

Премиерот Димитар Ковачевски пред почетокот на денешната прес-конференција во Владата соопшти дека на досегашниот владин портпарол Душко Арсовски денеска му завршува ангажманот, на негово барање. Ковачевски упати благодарност до

Тренчевска: “Неопходен е нов општ колективен договор, ќе даде решение за состојбата на вработените…

Да се формира работна група која ќе работи на подобрување и уредување на предлог текстот на Општиот колективен договор, а така добиениот текст, уште еднаш да се разгледа на следна седница на Економско - социјалниот совет (ЕСС), е