Активен Таг

Урсула фон дер Лејен

УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ГОЛЕМ ГОВОР – Претседателката на Европската комисија го…

Покрај војната во Украина, главни теми на говорот на претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за состојбата на Европската унија во Европскиот парламент следната недела ќе бидат и проширувањето и буџетските планови на ЕУ.

ВИДЕО | Средби на Урсула фон дер Лајен со Александар Вучиќ, Албин Курти и Марчел Чолаку: “Западниот…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен вечерва во Атина имаше билатерални средби со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и со премиерите на Косово и на Романија, Албин Курти и Марчел Чолаку. Како што објави

Димитар Ковачевски утре во Атина ќе се сретне со Урсула Фон дер Лајен и ќе ја информира за текот на…

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва најави дека утре во Атина на неформалната средба што ја организира грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за лидерите од Западен Балкан, ќе има формален состанок со претседателката на Европската комисија,

“ЕВРОПСКАТА УНИЈА Е НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ НА СЛОВЕНИЈА!“ – Урсула фон дер Лајен најави…

„Европската унија е подготвена да и ја даде потребната поддршка на Словенија во врска со поплавите предизвикани од обилните дождови во земјата“, изјави во саботата претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. „ЕУ е на

ОВОЈ КОНФЛИКТ ЌЕ ЈА ОДРЕДИ ИДНИНАТА НА ЕВРОПА – Во прашање се највисоките позиции во ЕУ: Кој…

Во седиштето на Европската народна партија (ЕПП) во Брисел на почетокот на јули се водеше жестока дебата меѓу претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и лидерот на ЕПП, Манфред Вебер. Темата во центарот на

Доколку овој човек стане прв човек на НАТО, Владимир Путин може да остане заглавен во ќоше: “Ова е…

Има огромни пукнатини во западната Aлијанса. Многумина не се задоволни што САД донира касетни бомби, а Германија не сака да ја види Украина во НАТО. Ваквите расколи го истакнуваат долгорочниот проблем на поделена Европа, која се потпира на

Димитар Ковачевски по средбата со Урсула фон дер Лајен: “Гласот во Собранието за уставните измени е…

„Уставните измени се една од обврските и одлуките коишто ние треба да ги донесеме на патот до полноправно членство во ЕУ и затоа јас велам дека гласот во Собранието е практично глас за Европа“, изјави денеска за МИА премиерот Димитар

Димитар Ковачевски: “Фон дер Лајен е искрен пријател на Северна Македонија, лично се залага и дава…

„Претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен, е искрен пријател на Северна Македонија, која лично се залага и дава поддршка на европскиот пат на нашата земја“, објави премиерот Димитар Ковачевски на неговиот Фејсбук

КАКОВ НЕУСПЕХ! Макрон дојде кај Си да ‘моли’ за помош, а наместо тоа го изнервира: “Тој…

Претседателот на Кина, Си Џинпинг не покажа знаци за промена на ставот за руската инвазија на Украина по разговорите со неговиот колега, претседателот на Франција, Емануел Макрон, во четвртокот. На вториот ден од државната посета на

Европската комисија ги демантираше гласините: “Фон дер Лајен не е во трка за прва дама на НАТО!“

„Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, не е во трка за следен генерален секретар на НАТО“, соопшти во саботата за медиумската агенција dpa портпаролот на ЕК. Информациите објавени во британскиот весник The Sun се