Активен Таг

Австралија

ФОТО | Научниците забележале како чудно морско суштество излегува од водата: Вакво нешто тие…

Еден од најнеобичните делфини во светот е откриен во Австралија. Морски цицач покриен со необични црно-бели дамки ги изненади истражувачите од Универзитетот на „Саншајн Коуст“, кои биле во заливот Херви, на брегот на Квинсленд. „Кон

ХОРОР ВО АВСТРАЛИЈА – Дете (9 г.) во критична состојба по напад на крокодил во Национален парк

9-годишно момче се бори за живот откако било нападнато од крокодил во Националниот парк „Какаду“ во Австралија. Сето тоа се случило во саботата навечер, објавија тамошните медиуми. По нападот, детето било пренесен во Здравствениот

СМРДЛИВИ ИНСЕКТИ ОКУПИРАЛЕ АВТОМОБИЛИ – Австралија вратила брод со илјадници нови возила, па…

Австралиските власти испратија џиновски океански брод со илјадници автомобили Tesla и KIA назад во Јужна Кореја. Бродот најпрво треба темелно да се исчисти бидејќи на него се откриени инсекти кои предизвикуваат непријатност само по

ГРАЃАНИТЕ ПОВИКАНИ НА ЕВАКУАЦИЈА – Високите температури предизвикаа пожари низ Австралија

Повеќе од 40 пожари горат денеска во државата Западна Австралија, најголемата држава на континетот, додека жителите на округот Читеринг, на околу 60 километри северно од Перт, се изложени на огромен ризик од ширење на пожарот. „Вие сте

ВИДЕО | “АЈДЕ ЈАНО“ СЕ СВИРЕШЕ СРЕДЕ МЕЛБУРН – Србите направија вистинско лудило во Австралија…

Се ближи почетокот на првиот Грен Слем турнир годинава, Австралија Опен, а Србите со нетрпение ги очекуваат новите потфати на Новак Ѓоковиќ. Голем број Срби веќе го „опколија“ Мелбурн и парковите, како и тенискиот комплекс и на тој

ФОТО | ИСКУСЕН РИБАР ФАТИЛ МОРСКО ЧУДОВИШТЕ КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИТЕ – Морското суштество има…

Морето отсекогаш било извор на неистражени тајни и мистерии, а најновиот настан на брегот на Нов Јужен Велс, Австралија само ја продлабочува енигмата на морскиот свет.  Неодамна е фатено морско суштество кое потсетува на нешто од хорор

ВИДЕО | ФАТЕН СМРТОНОСЕН ЏИНОВСКИ ПАЈАК – НАЈГОЛЕМ ДОСЕГА! Изгледа страшно, а му го дале името…

Смртоносниот џиновски пајак од инка, наречен Херкулес, бил пронајден на околу 80 километри северно од Сиднеј и прво бил однесен во локална болница, се вели во соопштението од австралискиот парк за рептили. Експертите за пајаци успеале да

ФОТО | Светот ја дочека 2024 година со радост, огномет, но и темни мисли – што не очекува оваа…

Светот во понеделникот ја дочека 2024 година со мешавина од славење и мрачно расположение, при што Сиднеј блескаше од сребрени и златни огномети за да ја одбележи 50-годишнината од иконската опера, додека расположението во Појасот Газа

“МЕТЕОАЛАРМОТ Е ВКЛУЧЕН“ – Австралија погодена од топлотен бран: Температурите ќе се искачат…

Големи делови од Австралија се препотуваат поради топлотниот бран во неделата, бидејќи властите предупредуваат на висок ризик од шумски пожари во многу делови од огромната држава Западна Австралија. Националната метеоролошка служба во

ВИДЕО | МАКЕДОНЕЦ СРЕДЕ МЕЛБУРН СВИРИ ПОЗНАТА БАЛКАНСКА ПЕСНА – Кога ќе видите кој го…

Христијан Спировски, по потекло од Македонија, е млад пијанист кој е роден и со години живее во Мелбурн, Австралија, каде често ги забавува луѓето со своите виртуозни изведби. Тоа го поткрепува и видеото кое се појави на социјалните