Активен Таг

Грузија

“ОВАА ЗЕМЈА Е ПОДЛОЖЕНА НА СИЛЕН ПРИТИСОК!“ – Макрон загрижен за настаните во Грузија: “Се…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Грузија е под притисок по алармантните случувања неделава - нешто што, според него, Европската унија не може да го игнорира. „Грузија е подложена на многу силен притисок, се

ДРАМА ВО ГРУЗИЈА – По насилните протести во Тбилиси, владејачката партија го повлече…

Владејачката партија во Грузија во четвртокот соопшти дека се откажува од нацрт-законот за „странски агенти“ по двете ноќи на насилни протести против, како што велат противниците, авторитарен пресврт инспириран од Русија што ги загрозува

ХАОС ВО ГРУЗИЈА – Жестоки протести против новиот закон, полицијата со солзавец и водени топови…

Властите во Грузија употребија солзавец и водени топови за да ги растераат демонстрантите кои се собраа пред зградата на парламентот во главниот град Тбилиси, против предлог-законот што го сметаат за задушување на слободата на печатот.