Активен Таг

Грузија

РУСКАТА ЦРНОМОРСКА ФЛОТА СЕ ПОВЛЕКУВА ОД КРИМ – Русите градат нова база поради страв од…

Русија планира да отвори нова поморска база во одметната грузиска провинција Абхазија, на Црното Море, најави првиот човек на овој регион Аслан Бжанија, пренесува рускиот портал vesti.ru, повикувајќи се на информации „од терен“. Сепак,

Војната на Русија против Украина е полна со митови, но ова е најголемиот: “Токму тогаш Западот…

„Западот не го разбра рускиот режим пред инвазијата на Украина во 2022 година“, ова го изјави Роберт Пшчел, поранешен пратеник на НАТО во Москва од 2010 до 2015 година, на маргините на Меѓународниот самит Варшава во Киев на 7. јули.

ВИДЕО | “ГО УНИШТИЈА!“ – Објавени морничави фотографии од државникот чија земја Владимир Путин…

Кога поранешниот претседател на Грузија, Михаил Саакашвили (55 г.), се појави во јавноста за прв пат по неколку месеци, изгледаше многу слаб и измачено, што предизвика загриженост за тоа како го третираат во притвор. Михаил Саакашвили

ФОТО | Володимир Зеленски одлучи да го протера грузискиот амбасадор во Украина во знак на протест

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денес соопшти дека ќе го протера грузискиот амбасадор во знак на протест поради поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили, исто така украински државјанин, кој изгледал видно изнемоштен

“ОВАА ЗЕМЈА Е ПОДЛОЖЕНА НА СИЛЕН ПРИТИСОК!“ – Макрон загрижен за настаните во Грузија: “Се…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Грузија е под притисок по алармантните случувања неделава - нешто што, според него, Европската унија не може да го игнорира. „Грузија е подложена на многу силен притисок, се

ДРАМА ВО ГРУЗИЈА – По насилните протести во Тбилиси, владејачката партија го повлече…

Владејачката партија во Грузија во четвртокот соопшти дека се откажува од нацрт-законот за „странски агенти“ по двете ноќи на насилни протести против, како што велат противниците, авторитарен пресврт инспириран од Русија што ги загрозува

ХАОС ВО ГРУЗИЈА – Жестоки протести против новиот закон, полицијата со солзавец и водени топови…

Властите во Грузија употребија солзавец и водени топови за да ги растераат демонстрантите кои се собраа пред зградата на парламентот во главниот град Тбилиси, против предлог-законот што го сметаат за задушување на слободата на печатот.