Активен Таг

Делчево

ФОТО | ТРАДИЦИЈАТА ПРОДОЛЖУВА – Обичај под маски ,,Ѕвегорска Сурова” и годинава во…

Во делчевското село Ѕвегор и годинава за празникот „Василица" продолжи стогодишниот обичај под маски наречен Ѕвегорска Сурова. Во рамки на настанот околу стотина маскирани лица од пет часот наутро започнаа со посета на домовите на

Прогласена кризна состојба во Општина Делчево: “Како последица од невремето настанаа оштетувања на…

Прогласена кризна состојба во Општина Делчево, информираа од Општината. Оттаму велат дека одлуката е донесена на денешната седница на Владата, а причината за прогласувањето кризна состојба е заради поплави и справување со поплавите и

ФОТО | Големо невреме со град во Делчево и околината – поплавени голем дел од подрумските…

Невреме со пороен дожд, врнежи од град и грмежи попладнево ги зафати Делчево и околните населени места. Поројниот дожд поплави голем дел од подрумските простории и предизвика потешкотии во одвивањето на сообраќајот. Врнежите од град со