Активен Таг

демонстрации

ЕКСТРЕМЕН ПОЛИТИЧКИ ПРОТЕСТ – Драма во САД: Демонстрант се полил со бензин и се запалил пред…

Демонстрант со палестинско знаме се самозапали пред израелскиот конзулат во Атланта, САД, во петокот, соопшти полицијата, пренесуваат американските медиуми. Демонстрантот, кој не е идентификуван, е во критична состојба, откри началникот

ФОТО\ВИДЕО | ИРСКА СО ГОДИНИ НЕ ПАМЕТИ ВАКВО НАСИЛСТВО – Големи демонстрации во Даблин, шефот…

Жестоки судири кои се припишуваат на екстремната десница избувнаа во четвртокот вечерта во Даблин по напад со ладно оружје (нож) во кој беа ранети петмина, од кои три деца, јавуваат медиумите. Со натписите „Ирските животи се важни“ и

ФОТО | ХАОС ВО СРЦЕТО НА ШПАНИЈА – Повеќе од 170.000 луѓе излегоа на улиците во Мадрид на…

Околу 170.000 луѓе денес маршираа низ улиците на Мадрид на најголемиот протест досега против каталонскиот сепаратистички закон за амнестија што го договорија социјалистите со сепаратистичките каталонски и баскиски партии во замена за

НА ЊУЈОРК МУ СЕ ЗАКАНУВА ХОРОР – Пропалестинските активисти објавија мапа со цели и повикаа на…

Пропалестинска активистичка група објави застрашувачка мапа на бизниси, редакции и знаменитости во Њујорк и повика на „директна акција“ за „глобализирање на интифадата“ (заедничко име за палестинските востанија против Израел). Покрај

ВИДЕО | ХАОС ВО ТУРЦИЈА – Демонстранти насилно ја нападнаа американската воена база поради…

Во турскиот град Адана полицијата употреби солзавец и водени топови против демонстрантите кои се обидоа да влезат во американската воена база Инџирлик, пишува DHA. Настанот наречен „Конвој на слободата за Палестина“ го организираше

ВИДЕО | ОПШТ ХАОС ПРЕД ДОМОТ НА БЕНЈАМИН НЕТАНЈАХУ – Полицијата се обидува да си сопре луѓето,…

Полицијата ги задржа демонстрантите пред резиденцијата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, во саботата поради зголеменото незадоволство на јавноста поради неуспесите што доведоа до минатомесечниот смртоносен напад на палестинската

ВИДЕО | БЕРЛИН БУКВАЛНО ГОРИ – Вистински хаос во Германија: Пропалестинските екстремисти го…

Најмалку 65 полицајци се повредени во текот на ноќта во Берлин за време на протестите поради израелското бомбардирање на Појасот Газа, соопштија денес германските власти. Според достапните снимки на социјалните мрежи, некои делови

ЗАКАНУВАЧКА ПОРАКА ОД ИРАН – “Ова е крајот на Израел! Следува суровата одмазда на исламскиот…

Претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, вчера предупреди дека ќе има „сурова одмазда од исламскиот свет“ за злосторствата извршени во Палестина и Појасот Газа, откако беше погодена болница во Газа. „Нападот на болницата е крај на Израел

ФОТО | ВИСТИНСКИ ХАОС ВЛАДЕЕ НА БЛИСКИОТ ИСТОК – Ситуацијата врие и во Европа: Евакуирани 8…

Бомбардирањето на болницата „Ал-Ахли“ во Појасот Газа предизвика бран гнев и протести низ Блискиот Исток, при што демонстрантите излегоа на улиците во најмалку осум земји за да го осудат смртоносниот напад. Стотици луѓе протестираа пред

“ВЕРСКА ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА“ – Во Берлин фрлени молотови коктели врз синагога, а…

Ноќта меѓу вторникот кон средата, во Берлин избувнаа нови демонстрации на пропалестински поддржувачи откако проектил падна врз болница во Појасот Газа. Полицијата тврди, пишува Bild, дека нивните полицајци биле нападнати со шишиња,