Активен Таг

економија

Јајцата и оризот со замрзната цена до 30. април – Ковачевски порача: “Нема да дозволиме личен…

Владата денеска ја замрзна цената на  јајцата и оризот и го ограничи извозот на јајцата. Највисоките цени на оризот и јајцата ќе останат на нивото од 15-ти овој месец и ќе важат до 30-ти следниот месец. Со владината одлука најмалку 70

ЗАПОЧНУВА НОВА ЕРА – Швајцарските медиуми го коментираат за преземањето на Кредит Свис од УСБ:…

Швајцарија влезе во нова ера во понеделникот, откако УБС со посредство на регулаторот и Владата го откупи проблематичниот Кредит Свис а со тоа покрена прашања за нарушување на конкуренцијата и оцрнување на угледот на финансискиот сектор на

ПАНИКА – Првиот човек на Саудиската национална банка предизвика вистински…

Саудиската национална банка, најголемиот акционер на Credit Suisse, тврди дека превирањата на пазарот во акциите на швајцарскиот заемодавач биле „неоправдани“. „Ако погледнете како падна целиот банкарски сектор, за жал, многу луѓе бараа

До петок ќе завршат анализите за цените на шекерот, јајцата и зејтинот

Министерот за економија Крешник Бектеши очекува до петок да завршат анализите кои треба да покажат дали ќе се замрзнат цените на шекерот, јајцата и зејтинот. Како што кажаа вечерва во гостување на телевизија Телма, се чекаат

Бектеши: “Сигурно од утре тестенините и млечните производи ќе бидат поевтини за 15 и 10 отсто“

Министерот за економија Крешник Бектеши е сигурен дека од утре цените на тестенините и млечните производи во малопродажбата ќе бидат намалени согласно владината одлука, за 15 и 10 отсто.  Тој потсети дека оваа мерка е донесена врз

Некогаш најбогатиот Русин со шокантни тврдења: “ЗНАМ КОГА РУСИЈА ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ ПАРИ!“

Рускиот милијардер и индустријалец Олег Дерипаска тврди дека Русија би можела да остане без пари следната година, пишува The Guardian. „Веќе следната година нема да има пари. Ќе ни требаат странски инвеститори“, изјави

Раст на цената на нафтата на светските берзи поради војната во Украина, цената околу 100 долари за…

На лондонскиот пазар во четвртокот, веднаш по рускиот напад на Украина, цената на барел нафта скокна на над 105 долари за барел, првпат по повеќе од седум години, но во петокот падна под тоа психолошки важно ниво. По големите осцилации