Активен Таг

економија

Александар Вучиќ по средбата со Кирјакос Мицотакис: “Целта е Србија да направи ‘квантен…

„Србија е цврсто посветена на продолжување и забрзување на европската интеграција, што е од витално значење за земјата, но очекува јасни сигнали за поддршка од Европа на овој пат“, порача во понеделникот претседателот на Србија, Александар

Познат моден бренд ги затвора своите продавници по 60 години работа: Голем германски гигант…

Германскиот моден синџир „Peter Hahn“ ги затвора повеќето продавници четири месеци по барањето за стечај. Според локалните медиуми, компанијата се откажала од повеќето продавници и ќе продолжи да работи само со седиштето во Винтербах и

Германија не го памети ова 60 години: Цените паднаа, а метар квадратен во Минхен чини 8.455 евра!

Падот на цените на недвижностите во Германија е најдрастичен во последните 60 години: во изминатата година становите поевтинија за 8,9 отсто, семејните куќи за 11,3 отсто, додека цената на станбените згради падна за цели 20,1 проценти.

Директор на мултинационална компанија вредна десетици милијарди долари испрати алармантна порака:…

Прекините во поморскиот транспорт на Црвеното Море ќе ги зголемат цените на стоките за широка потрошувачка, особено во Европа, нагласи во вторникот извршниот директор на мултинационалната логистичка компанија DP World. Финансискиот

ЗАПОЧНУВА СВЕТСКИОТ ЕКОНОМСКИ ФОРУМ ВО ДАВОС – Се собра светската деловна елита, како и…

Годишниот состанок на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос започнува денес и ќе трае до 19. јануари, а на него ќе присуствуваат повеќе од 100 претставници на држави, сите големи меѓународни организации, 1.000 партнери на СЕФ, како и

“Банка на Израел“ очекува војната против Хамас да чини околу 49 милијарди евра

Вкупните трошоци за војната на Израел против Хамас во периодот 2023-2025 година се очекува да изнесуваат над 200 милијарди нови шекели или 49 милијарди евра, соопшти „Банка на Израел“, пренесуваат израелските медиуми. Во анализа на

СТРАШНИ ПРЕДУПРЕДУВАЊА НА ДОНАЛД ТРАМП – Еве што според него ќе се случи со САД во следните 12…

Кандидатот за претседател на САД, а воедно и поранешен претседател, Доналд Трамп, предупреди дека американската економија ќе колабира, велејќи дека очекува тоа да се случи во рок од една година, а не по претседателските избори во ноември,

ЦЕНАТА НА НАФТАТА ВО ПОРАСТ, А РАСТЕ И ТЕНЗИЈАТА ПОРАДИ КОНФЛИКТОТ ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ – Нападот…

Цените на нафтата пораснаа откако Велика Британија и Соединетите Американски Држави извршија воени напади врз цели во областите во Јемен контролирани од Хути, додека тензиите во Црвеното Море продолжуваат да растат, јавува CNBC.

ТОЈ Е ЛИДЕР НА “БУНТОТ“ ШТО ЈА ПАРАЛИЗИРАШЕ ГЕРМАНИЈА – Одби “гнил компромис“ со Владата и…

Јоаким Раквид, претседател на германското здружение на земјоделци, не бираше зборови кога зборуваше утрово за ставот на Владата на канцеларот Олаф Шолц кон протестот што ја парализираше земјата трет ден по ред. Bild пишува дека Јоаким

ГЕРМАНСКИТЕ ТРГОВЦИ ВО ПАНИКА – Се закануваат празни полици во супермаркетите: Граѓаните мора…

Во сите супермаркети во Германија се очекуваат празни полици, пишуваат германските медиуми. Клиентите веќе треба да се подготват за проблеми со испораката во продавниците, бидејќи протестот на земјоделците е во тек, а денеска им се