Активен Таг

Емануел Макрон

Макрон: “Договорот Србија-Косово е важен напредок и треба веднаш да се спроведе во целост“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово е „важен напредок“ и дека сега е од суштинско значење двете страни да покажат одговорност и „веднаш и со добра волја да почнат да ги спроведуваат

ХАОС ВО ФРАНЦИЈА – Поради големите немири одложена посетата на кралот Чарлс III, Макрон…

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека посетата на кралот Чарлс III може да се планира „на почетокот на летото“, бидејќи неговото патување беше одложено поради француските протести против пензиската реформа.

ХАОС ВО ФРАНЦИЈА – Макрон останува цврсто до крај на ставот за пензиската реформа: “Мислите…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон во средата соопшти дека пензиската реформа која предизвика масовни протести низ државата е неопходна и ќе стапи на сила до крајот на годината. „Дали мислите дека уживам во воведувањето на оваа

‘ДА СЕ БИДЕ ИЛИ НЕ’ – Денеска Макрон се соочува со гласање кое може да ја фрли…

Националното собрание на Франција денес одлучува за судбината на Владата на Елизабет Борн, премиерката од партијата „Преродба“ на Макрон, која на крајот од минатата недела, на иницијатива на претседателот одлучи да се повика на член 49/3

ФОТОГАЛЕРИЈА – МАКРОН СЕ СООЧУВА СО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: Погледнете го хаосот кој владее на улиците…

Полицијата задолжена за чување на мирот се судри со демонстрантите во петокот вечерта во Париз за време на новиот протест против планот на француската влада да ја зголеми старосната граница за пензионирање. Зголемените тензии кои

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ПАРИЗ !? Франција е пред колапс на демократијата! Влогот никогаш не бил поголем, а…

Франција е на работ на демократски колапс поради непопуларниот предлог за пензиските реформи на претседателот Емануел Макрон. Опозицијата предупредува дека туркањето на реформата без гласање во парламентот е негирање на демократијата и

КОНТРАВЕРЗНИОТ ЗАКОН ЈА КРЕНА ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ – Големи нереди во Париз поради реформата на…

Полицијата во Франција уапси 217 лица во четвртокот вечерта за време на протестите во Париз против контроверзната пензиска реформа што беше протуркана во парламентот без конечно гласање во Долниот дом, објавија француските медиуми.

ЕМАНУЕЛ МАКРОН ДОНЕСЕ ОДЛУКА – Претседателот на Франција реши да го протурка контраверзниот…

Претседателот на Франција Емануел Макрон донесе речиси неочекувана одлука - реши без глас да го протурка контроверзниот закон за пензиите, за кој со месеци протестираат граѓаните на Франција, бидејќи очигледно ја нема поддршката од

УСВОЕН КОНТРАВЕРЗНИОТ ПЛАН – Францускиот Сенат го усвои предлогот за реформа на пензискиот…

Горниот дом на францускиот Парламент го усвои контроверзниот план за реформа на пензискиот систем, предложен од францускиот претседател Емануел Макрон. Предлогот беше усвоен во францускиот Сенат со 195 гласа „за“, додека 112 сенатори беа

“ОВАА ЗЕМЈА Е ПОДЛОЖЕНА НА СИЛЕН ПРИТИСОК!“ – Макрон загрижен за настаните во Грузија: “Се…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Грузија е под притисок по алармантните случувања неделава - нешто што, според него, Европската унија не може да го игнорира. „Грузија е подложена на многу силен притисок, се