Активен Таг

образование

НЕВИДЕН СКАНДАЛ ВО НОРВЕШКА – Министерката за за високо образование и истражување поднесе…

Министерката за високо образование и истражување на Норвешка, Сандра Бор, поднесе оставка поради плагијат на магистерскиот труд и се огласи пред јавноста, пишува Politico. Сандра Бор, вообичаено задолжена за контрола на плагијати,

Потпишан договор за реновирање на “Стив Наумов“ и “Кузман Јосифовски-Питу“ – први од деветте…

Со заем од 20 милиони евра од Германска развојна банка и грант од 5 милиони евра преку Програмата за регионална енергетска ефикасност за Западен Балкан на Европската Унија ќе бидат реновирани деветте државни студентски домови во Скопје,

Јетон Шаќири: “Е-дневник како пилот-проект во 40 училишта од второто полугодие“

Во 40 основни и средни училишта во неколку општини во државава од второто полугодие на учебната година ќе се применува електронскиот дневник (Е-дневник) како пилот проект додека не се отстранат евентуални слабости за да биде применлив во

Професорка во Франција стравува за својот живот бидејќи на учениците им покажала ремек дело од XVII…

Министерот за образование на Франција, Габриел Атал, посетил училиште во кое учениците одбиваат да погледнат слика од XVII век на која се прикажани голи жени. Неколку ученици во гимназијата, главно муслимани, тврдат дека биле навредени од

“АЛАРМАНТНО ОПАЃА ПИСМЕНОСТА НА ДЕЦАТА“ – Нов Зеланд ќе ги забрани мобилните телефони во…

Владата на Нов Зеланд ќе ги забрани мобилните телефони во училиштата бидејќи има алармантен пад на писменоста, порача конзервативниот премиер, Кристофер Луксон. Училиштата во Нов Зеланд некогаш имаа едни од најдобрите резултати за

СОСТОЈБАТА ВО ГЕРМАНИЈА Е КРИТИЧНА – Над 20.000 луѓе излегоа на улиците, а штрајковите во…

Во Германија денес штрајкуваа повеќе од 20.000 просветни работници од јавниот сектор, објави синдикатот „Образование и наука“ (ГЕВ), пренесуваат германските медиуми. „Доколку работодавачот конечно не реагира и не почне правично да ги

МОМЧЕТО-УБИЕЦ ГИ ШОКИРАЛ НАСТАВНИЦИТЕ – Коста К. го интересирало само едно: “Не го спомнува…

Момчето-убиец што го изврши масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград каде ладнокрвно уби го уби чуварот и девет негови соученици, започна да слуша настава преку Интернет од посебна просторија на Клиниката за

Јетон Шаќири: “Реконструкциите на студентските домови не може да почнат додека не се решат…

Најавените реконструкции на студентските домови не може да отпочнат, сѐ додека не се реши нивниот имотно-правниот статус. Со промените во Законот за градба, поголемиот дел од студентските домови се наоѓаат на државно земјиште, а тоа е

ВИДЕО | Настава на само 25 километри од линијата на фронтот: Украинските деца се вратија во училиште…

На само 25 километри од линијата на фронтот, учениците во Харков учат под земја на метро станиците во градот, пишуваат украинските медиуми. Властите во вториот по големина град во Украина одлучиле дека тоа е најбезбедната опција, но и

МОН: “Студентите да ги подигнат наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк“

Студентите од втора и повисоките години на студии кои аплицирале и ги исполниле условите за субвенциониран студентски оброк, за што добиле потврда од Министерството за образование и наука, заради остварување на правото, како следен чекор