Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Одбрана

Шефицата на британската дипломатија ги повика западните сојузници да им помогнат на земјите ширум…

Шефицата на британската дипломатија, Лиз Трас, денеска ги повика западните сојузници да и помогнат не само на Украина, туку и на земјите во другите делови на светот да се одбранат од агресијата на автократските власти. Во уводникот

Подолјак: „Имам лоши вести за Русија, Украина е посилна!“

Советникот на украинскиот претседател и преговарач со Русија, Михаил Подолјак денеска се огласи на Твитер по состанокот на министрите за одбрана. Едно од необичните барања на Русија на почетокот на војната беше „целосна

Во германската воздухопловна база Рамштајн ќе се одржат разговори за одбраната на Украина, на кои…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин следната недела ќе биде домаќин на разговорите за одбраната на Украина со сојузниците во германската воздухопловна база Рамштајн, соопшти Пентагон,пренесува Еуроактив. Целта е да се

Столтенберг: НАТО е подготвен да развие нов одбранбен капацитет во БиХ

Генералниот секретар на НАТО Јенс Стотленберг јасно стави до знаење дека Алијансата е подготвена да развие нов одбранбен капацитет во Босна и Херцеговина. - Подготвени сме да го спроведеме во соработка со властите на Босна и

Бајден: Мојот буџет вклучува историски инвестиции во нашата безбедност дома и во странство

Американскиот претседател Џо Бајден се огласи на својот официјален профил на Твитер. https://twitter.com/JoeBiden/status/1508884954847059974 – Историско намалување на дефицитот, историски инвестиции во нашата безбедност во земјата

Оркестарот Калуш, фаворитот на Евровизија, се приклучува на одбраната на својата земја Украина

Да се ​​биде на врвот на Евровизија е сон на многу меѓународни изведувачи, но за украинскиот бенд Калуш Оркестар, сјајот на ова пеачко натпреварување изгледа далечно. Делувајќи во западна Украина, фронтменот на групата, Олех Псиук, ја

Зеленски: Русија ќе го земе Киев само ако го срамни со земјата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето најново обраќање рече дека идните мировни преговори со Русија би можеле да се одржат во Ерусалим. Тој додаде дека Русија може да го земе Киев само ако „го срамни со земјата“, пишува

Кличко: Киев се подготвува да се брани од нов напад

Во областа околу Киев од утрото се водат жестоки борби, потврди градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко. - Непријателот ги уништи градовите Буча, Хостомел, Ирпин. Тие намерно убиваат цивили, рече тој. -Правиме се што можеме за да

Виталиј Кличко: Шампион и во војната

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко и неговиот брат Владимир, поранешни светски шампиони во бокс во тешка категорија, останаа во својот град, велејќи дека се подготвени да загинат за Украина додека ја бранат од руската инвазија.

Виталиј Кличко: Синоќа убивме шест руски војници

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, активно учествува во одбраната на Украина од руската агресија. Кличко често им се обраќа на граѓаните на Киев преку својот канал „Телеграм“, и дава интервјуа за странски медиуми, како „Скај њуз“