Активен Таг

Олаф Шолц

Германскиот канцелар со порака до кинескиот претседател: Шолц го повика Си да се сретне со Зеленски

Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој оваа недела беше во посета на Русија, каде што разговараше со претседателот Владимир Путин, сега треба да се сретне и со неговиот украински колега Володимир Зеленски, изјави денеска германскиот

Олаф Шолц ја поздрави одлуката на МКС за апсење на Владимир Путин и порача: “ФАКТ Е ДЕКА НИКОЈ НЕ Е…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја поздрави одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, велејќи дека тоа покажува дека никој не е над законот. Претходниот ден МКС

Германскиот канцелар Шолц јасно порача: “Берлин ќе продолжи да го поддржува Киев со пари и оружје!“

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не очекува наскоро да заврши војната во Украина. Тој за германскиот деловен дневен весник потврди дека Берлин ќе го поддржува Киев се додека е потребно со пари и оружје. „Треба да