Активен Таг

оружје

ВИДЕО | Србија доби ново оружје од Владимир Путин: “Ако сакаат да не нападнат, тоа ќе мора да го…

Србија доби ново оружје од Русија и покрај санкциите воведени кон оваа земја поради инвазијата на Украина, пренесува медиумската агенција AP News. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на јавноста и го претстави новиот систем

ВИДЕО | ИЗРАЕЛ УСПЕШНО ГО ТЕСТИРАШЕ “ЖЕЛЕЗНИОТ ЗРАК“ – Ова е нереално дури и за филмовите како…

Ласерот што може да уништи непријателски проектили би изгледал нереален дури и во филмовите за Џејмс Бонд. Но, кога сте во војна и барате нови решенија за да се заштитите што е можно подобро, можеби нешто такво е можно. Имено, израелската

ВИДЕО | УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ШТО ЈА МЕНУВА ИГРАТА – Ниту САД го немаат ова во својот арсенал…

Украина наскоро би требало да добие нови ракети со долг дострел кои ќе и овозможат да ги нападне руските позиции лоцирани далеку од линијата на фронтот, пишува Daily Mail. Модифицираните американски бомби со мал дијаметар дизајнирани за

ПРИСТИГНУВА МОЌНО ОРУЖЈЕ – Азиска земја ги купува моќните ракети со кои САД го нападнаа Јемен

Јапонија во четвртокот потпиша договор со Соединетите Американски Држави (САД) за купување до 400 крстосувачки ракети Tomahawk („Томахавк“). Набавката на крстосувачки ракети доаѓа како одговор на зголемените регионални закани.

“ОВА ЌЕ БИДЕ ИДНИНАТА“ – Поранешниот прв човек на Google развива таен воен проект: “Тој отиде…

Поранешниот извршен директор на Google („Гугл“), Ерик Шмит, тивко планира иновации во одбранбената технологија: проект на невидлив воен дрон - изјавиле за Forbs четири извори запознаени со проектот. Постоењето на проектот претходно не беше

КИМ ЏОНГ УН ПОКАЖА ШТО ИМА – Лидерот на Северна Кореја испрати конкретен “подарок“ на…

Северна Кореја денеска истрела балистичка ракета од нејзиниот источен брег, неколку дена по вежбите со боева муниција организирани од Пјонгјанг во близина на поморската граница со Јужна Кореја, објави Сеул. „Северна Кореја истрела

УШТЕ ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА СЕ ВОРУЖУВА – Доаѓаат засилувања од САД, на повидок хаос !?

Испораката на американските повеќенаменски борбени авиони F-16 на воздухопловните сили на Словачка официјално започна како дел од пакетот во кој Братислава нарача 12 едноседи и два двоседи по цена од 1,8 милијарди долари во 2018 година.

РАКЕТИ “ТОМАХАВК“, “ТАЈФУНИ“, НУКЛЕАРНА ПОДМОРНИЦА – Ова се моќните оружја што САД и Велика…

Американските и британските сили започнаа напади врз бунтовниците Хути во Јемен во четвртокот вечерта, објавија и потврдија американски и британски официјални лица. Според тврдењата на неименуван функционер, нападите биле извршени од

ВИДЕО | Русите започнаа да користат ракети од Северна Кореја за нападите во Украина ? САД убедени:…

Украинските воздухопловни сили објавија дека сè уште не можат да ја потврдат изјавата на Соединетите Американски Држави дека Русија користела балистички ракети и лансери доставени од Северна Кореја во последните напади врз Украина.

ОВАА БАЛКАНСКА ЗЕМЈА СЕ ВООРУЖУВА НАГОЛЕМО – Смртоносно оружје им доаѓа како одговор на…

Министерството за одбрана на Романија ќе набави 200 проектили за системите Patriot во вредност од над една милијарда евра преку набавка што е дел од договорот за НАТО. Како дел од консолидираната мултинационална набавка, која ги користи