Активен Таг

политика

ДИК како ненадлежна одби пет барања поднесени од МТСП и МВР за донесување одлуки согласно член 48…

Државната изборна комисија (ДИК) во рамките на 81-та седница едногласно како ненадлежна и како недозволено во оваа фаза одби пет барања за донесување на одлуки согласно член 48 став 1 од Законот за Влада. Првите четири одбиени барања беа

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО “ПРИТИСКААТ“ ВИКТОР ОРБАН ДОПОЛНИТЕЛНО – Сенатори ќе ја посетат Унгарија…

Делегација од американскиот Конгрес в недела ќе ја посети Унгарија за да изврши притисок врз Будимпешта да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО кога унгарскиот Парламент повторно ќе се состане по зимскиот распуст,

Џо Бајден ѝ го честита на Вјоса Османи на Денот на независноста на Косово: “САД и Косово споделуваат…

Претседателот на САД, Џо Бајден, испрати писмо до претседателката на Косово, Вјоса Османи, со честитки по повод 16-годишнината од независноста на Косово. Во писмото, кое преку соопштение за медиумите го пренесе Кабинетот на Вјоса

Арбен Таравари: “Разговаравме со Еди Рама и Албин Курти, но, никој од нив не инсистираше да се…

Претседателот на Алијанса за Албанците и актуелен градоначаланик на Гостивар, Арбен Таравари, кој пред два дена ја објави својата кандидатура за претседателските избори, за EuroNews Albania изјавил дека оваа иницијатива ја споделиле со

Дарко Каевски: “ВМРО-ДПМНЕ го заглавува издавањето пасоши и им отежнува на граѓаните“

Наместо решение, ДПМНЕ преку министерот во техничката Влада само ги компликува работите со личните документи и го заглавува издавањето пасоши. Иако Владата донесе одлука возачките и сообраќајните дозволи кои треба да се променат да

Павле Трајанов поднесе иницијатива до Уставниот суд за Хашките случаи: “Водство на ОНА“, “Липковско…

Претседателот на Демократски сојуз (ДС), Павле Трајанов, денеска до Уставниот суд поднесе Иницијатива за поништување на Автентичното толкување на член еден од Законот за амнестија, со кое се запре постапката за четирите Хашки случаи:

ВИДЕО | Димитар Ковачевски до Максим Димитриевски: “Тој се клади против своите и сака да направи…

Во Европскиот фронт вратите се отворени за сите што ги делат вредностите за зачленување на земјава во ЕУ, а затворени за политички партии кои имаат алтернативни решенија, а не за зачленување во ЕУ, вели во интервју за МИА претседателот на

Христијан Мицкоски: “Сите признаваат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на следните парламентарни избори, па…

„ВМРО-ДПМНЕ ќе победи убедливо и секако, да ВМРО-ДПМНЕ ќе ја предводи во годините коишто следат идната македонска влада“, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервјуто дадено за весникот „Коха“. На прашањето

Владимир Путин директно беше прашан кој би сакал да биде новиот претседател на САД: Неговиот одговор…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во средата изјави дека неговиот американски колега Џо Бајден е „попредвидлив“ за Москва од неговиот ривал Доналд Трамп, но дека Русија е подготвена да „соработува“ со победникот на претседателските

ВИДЕО | Србија доби ново оружје од Владимир Путин: “Ако сакаат да не нападнат, тоа ќе мора да го…

Србија доби ново оружје од Русија и покрај санкциите воведени кон оваа земја поради инвазијата на Украина, пренесува медиумската агенција AP News. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на јавноста и го претстави новиот систем