Активен Таг

протести

ВИДЕО | ХАОС ВО ЦЕНТАРОТ НА МОСКВА – Протест против мобилизацијата, полициско апсење, Владимир…

Полицијата во Русија денеска приведе неколку десетици лица во центарот на Москва, поради учество на протест против воената мобилизација за потребите на војната во Украина. Веб-порталот OVD-Info, кој известува за слободата на собирање во

ТРАКТОРИ ЈА “ГАЗАТ“ И ГРЦИЈА – Грчките земјоделци незадоволни од мерките што ги сооопшти…

Решени да продолжат и да ги интензивираат блокадите и протестите, грчките земјоделци, кои според државната телевизија ERT не се задоволни од мерките за поддршка, што денеска ги соопшти премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис. Пред

ФОТО | “БЕСНИТЕ“ ЗЕМЈОДЕЛЦИ СТИГНАА ДО ПАРИЗ – Демонстрантите ги блокираа приодите кон…

Во петокот земјоделците блокираа еден од главните француски автопати кои го поврзуваат Париз со северниот град Лил, односно земјите од Бенелукс и Велика Британија! Блокадата предизвика километарски сообраќаен метеж бидејќи националното

ФОТО | ВО БЕРЛИН ПРИСТИГНУВААТ ТРАКТОРИ, ВО ГЕРМАНИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ХАОС – Големи завршни…

Германската асоцијација на фармери и нејзините регионални организации повикаа на денешните големи демонстрации против намалувањето на субвенциите што ги воведе федералната Влада на канцеларот Олаф Шолц. Медиумите објавија дека од синоќа

“ИСПОЛНЕТЕ ГИ БАРАЊАТА ИЛИ ЌЕ НЕМА ШТО ДА ЈАДЕТЕ!“ – Хаос во Германија: Земјоделците се…

Асоцијација на фармери од Баварија се заканува дека ќе го блокира снабдувањето со храна во Германија и ќе ги остави празни полиците на супермаркетите доколку Владата не ги исполни барањата на протестите на земјоделците и не ги повлече

“ОВА НЕ Е ПОЛСКА ВЛАДА!“ – Илјадници Полјаци во Варшава демонстрираа против Доналд Туск и…

Неколку илјади поддржувачи на конзервативната опозиција демонстрираат во Полска против левичарската Влада на новиот премиер Доналд Туск. Претежно постарите приврзаници на националистичката конзервативна партија Право и правда (ПиС)

ТОЈ Е ЛИДЕР НА “БУНТОТ“ ШТО ЈА ПАРАЛИЗИРАШЕ ГЕРМАНИЈА – Одби “гнил компромис“ со Владата и…

Јоаким Раквид, претседател на германското здружение на земјоделци, не бираше зборови кога зборуваше утрово за ставот на Владата на канцеларот Олаф Шолц кон протестот што ја парализираше земјата трет ден по ред. Bild пишува дека Јоаким

ГЕРМАНСКИТЕ ТРГОВЦИ ВО ПАНИКА – Се закануваат празни полици во супермаркетите: Граѓаните мора…

Во сите супермаркети во Германија се очекуваат празни полици, пишуваат германските медиуми. Клиентите веќе треба да се подготват за проблеми со испораката во продавниците, бидејќи протестот на земјоделците е во тек, а денеска им се

ГЕРМАНИЈА ВО СРЕДА ЈА ОЧЕКУВА ТОТАЛЕН КОЛАПС – Сообраќајот запира низ целата земја,…

Еден ден по почетокот на протестот на фармерите, кој се очекува да кулминира со големиот собир во Берлин на 15. јануари, германскиот министер за земјоделство Џем Оздемир изрази разбирање за демонстрантите, а истовремено повика на прифаќање

ВИДЕО | ДРАМАТИЧНИ СЦЕНИ ОД ГЕРМАНИЈА – Земјоделците блокираа се, ова е најголемиот протест во…

Хаотична ситуација владее денес на улиците во Германија. Во вторник 200 супермаркети во Бранденбург нема да можат да примаат роба, пишува Bild. Само во Бранденбург, повеќе од 100 влезови на автопати се блокирани од протестите на