Активен Таг

Реџеп Таип Ердоган

Реџеп Таип Ердоган: “Не може да има мир додека Израел не го признае формирањето на државата…

Претседателот на Турција вели дека повиците за мир во Појасот Газа, каде што повеќе од 28.000 луѓе се убиени во израелските напади, за жал остануваат неплодни поради негативниот пристап на САД, објавија турските медиуми. Зборувајќи за

Реџеп Таип Ердоган им ги предаде клучевите од новите станови на граѓаните погодени од разорниот…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, им ги предаде клучевите од новоизградените домови на граѓаните кои останаа без покрив над главата во разорниот земјотрес пред една година во провинцијата Хатај. „Денеска во Хатај им ги

ВЛАДИМИР ПУТИН ЗА ПРВПАТ ПАТУВА ВО ЗЕМЈА-ЧЛЕНКА НА НАТО ПО ВОЈНАТА – Еве зошто претседателот…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, ќе ја посети Турција на 12. февруари за да се сретне со својот колега Реџеп Таип Ердоган, потврди турски официјален претставник за медиумската агенција Reuters во средата, што воедно претставува

Ценкањето на Реџеп Таип Ердоган на крај вроди со плод: САД одобри продажба на 40 моќни авиони на…

Владата на Соединетите Американски Држави (САД) одобри продажба на 40 нови борбени авиони F-16 на Турција во вредност од 23 милијарди долари, откако официјална Анкара го ратификуваше приемот на Шведска во НАТО. Договорот вклучува и

ТУРЦИЈА И ИРАН ПОСТИГНАА ВАЖЕН ДОГОВОР – Реџеп Таип Ердоган и Ебрахим Раиси се договорија за…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, соопшти дека тој и неговиот ирански колега, претседателот Ебрахим Раиси, се согласиле на состанокот во средата за потребата да се избегнат чекори кои дополнително може да ја загрозат

“СУЛТАНОТ“ СО ОСТРА ПОРАКА ДО АМЕРИКАНЦИТЕ И БРИТАНЦИТЕ – Реџеп Таип Ердоган ги загуби…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Едроган, денес излезе со свој коментар за последните настани во Црвеното Море односно нападот врз Хутите од Јемен од страна на Велика Британија и Соединетите Американски Држави (САД). „Велика

“СУЛТАНОТ“ БЕЗ ВЛАКНА НА ЈАЗИКОТ – Реџеп Таип Ердоган го спореди Бенјамин Нетанјаху со Адолф…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави во средата дека премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, не се разликува од Адолф Хитлер и ги спореди нападите на Израел врз Појсот Газа со оние на нацистите кон Евреите. Земјата

ЗЕМЈАТА КОЈА Е ВИСТИНСКИ РАЈ ЗА МАФИЈАШИТЕ – Не поминува ниту еден ден без апсења, пукања,…

„Почитувана моја нација, денес уапсивме тројца меѓународно барани гангстерски босови во Аланија и Истанбул“, објави Али Јерликаја на социјалните мрежи во вторникот оваа недела. Тие се водачи на банди со белгиско-британско, виетнамско и

СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО РЕЏЕП ТАИП ЕРДОГАН – “Процесот на екстрадиција на Љупчо…

Претседателот Стево Пендаровски, испрати порака до Кабинетот на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во врска со екстрадицијата на Љупчо Палевски - Палчо, првоосомничен за бруталното убиство на Вања Ѓорчевска (14 г.) и Панче

ВИДЕО | Се појави снимка од болница – претепаниот судија разговараше со претседателот Реџеп…

Поради инцидентот на крајот од натпреварот од турската Суперлига помеѓу Анкарагуџу и Ризеспор, главниот судија Умут Мелер беше удрен со тупаница во главата, а потоа неколку пати со нога по земја. Претседателот на Анкарагуџу, Фарук Коџа,