Активен Таг

Си Џинпинг

Украина го покани Си Џинпинг на “мировен самит“: “Ќе разговараме за планот за имплементација на…

Украина го покани претседателот на Кина, Си Џинпинг, да учествува на планираниот „мировен самит“ на светските лидери во Швајцарија, соопшти Ихор Зовка, главен дипломатски советник на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, додека

ФОТО | Светот ја дочека 2024 година со радост, огномет, но и темни мисли – што не очекува оваа…

Светот во понеделникот ја дочека 2024 година со мешавина од славење и мрачно расположение, при што Сиднеј блескаше од сребрени и златни огномети за да ја одбележи 50-годишнината од иконската опера, додека расположението во Појасот Газа

ДАЛИ СВЕТОТ Е СВЕДОК НА ГОЛЕМА ПРЕСВРТНИЦА !? Договорот што е во сила од 1974 година се распаѓа, а…

Топлиот прием за време на посетата на претседателот на Кина, Си Џинпинг, на Ријад претходно во декември беше симбол на продлабочување на врските помеѓу Кина и Саудиска Арабија. Како еден од најблиските сојузници на САД на Блискиот Исток

ЕДНИОТ ДОЈДЕ ВО ЛИМУЗИНА, ДРУГИОТ ВО “ЅВЕР“ – Средбата меѓу Си Џинпинг и Џо Бајден потсетува…

Претседателот на Кина, Си Џинпинг и претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, се состанаа на Самит за азиско-пацифичка економска соработка во Калифорнија. Состанокот потсети на ерата на Студената војна, а Ниал

ВИДЕО | Изразот на лицето на Ентони Блинкен додека Џо Бајден го нарекува Си Џинпинг диктатор кажува…

Камерата на CNN го забележа изразот на лицето на првиот човек на американската дипломатија, Ентони Блинкен, во моментот кога претседателот на САД, Џо Бајден, на прес-конференција го нарече својот кинески колега Си Џинпинг - „диктатор“.

ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ ПРЕД СРЕДБАТА КОЈА ЈА ОЧЕКУВА ЦЕЛИОТ СВЕТ – Си Џинпинг имал само едно барање,…

Не е секогаш добро кога се среќаваат лидерите на глобалните сили. Во јуни 1961 година, Џон Ф. Кенеди, демократскиот претседател кој штотуку влезе во Белата куќа и советскиот лидер Никита Хрушчов се сретнаа во Виена. Една година подоцна

АЛАРМ ЗА ТРЕВОГА ЗА СИ ЏИНПИНГ – Сега е јасно: Кина е во голема неволја !?

Кога претседателите на САД и Кина - Џо Бајден и Си Џинпинг, ќе седнат на маса во Сан Франциско денес (среда), надежта е дека напредокот во преговорите за отворените економски прашања на Вашингтон и Пекинг ќе ги поддржи

СРЕДБАТА МЕЃУ ЏО БАЈДЕН И СИ ЏИНПИНГ Е ПОДГОТВЕНА – Кина соопшти дека е време за соочување со…

Кина е подготвена да води преговори со САД на „сите нивоа“, потврди денес кинескиот потпретседател Ханг Женг, пред планираната средба меѓу кинескиот и американски претседател Си Џинпинг и Џо Бајден следната недела. „Неодамнешните

ДАЛИ ЏО БАЈДЕН И СИ ЏИНПИНГ ВООПШТО ЌЕ ОСТВАРАТ СРЕДБА !? Првиот човек на кинеската дипломатија со…

Првиот човек на кинеската дипломатија изјави дека процесот што води до очекуваната средба меѓу претседателот на Кина, Си Џинпинг и претседателот на САД, Џо Бајден, не е лесен и дека двете страни мора да работат заедно за да постигнат

САД и Кина подготвуваат средба меѓу Џо Бајден и Си Џинпинг во Сан Франциско

САД и Кина се согласија да работат заедно на очекуваниот самит меѓу претседателите на двете земји, Џо Бајден и Си Џинпинг следниот месец, соопштија американски официјални претставници вчера, по повеќечасовните состаноци меѓу кинескиот