Активен Таг

Талат Џафери

Стево Пендаровски на 60. Безбедносна конференција во Минхен

Претседателот Стево Пендаровски од денес ќе учествува на 60. Безбедносна конференција во Минхен, Германија.  Како што информира Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, претседателот на државата предвидено е да учествува на

Собранието расправа за изборот на Илир Демири и Наим Бајрами за министри во техничката Влада 

Собранието во рамки на 143-тата седница расправа за изборот на Илир Демири и Наим Бајрами за министри во техничката Влада за здравство и за информатичко општество и администрација на местото на нивните сопартијци Фатмир Меџити и Азир Алиу

Закажана пленарна седница за Предлог на Законот за изменување на Законот за безбедност на…

Претседателот на Собранието, Јован Митрески, за попладнево закажа пленарна седница на која ќе се разгледува Предлог на закон за изменување на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, по скратена постапка.  Во интервјуза МИА,

За Талат Џафери изјавата на Александар Вучиќ дека Албин Курти ќе ја победи ДУИ е во насока на…

Техничкиот претседател на Владата, Талат Џафери, на настанот во тетовско Селце на новинарско барање ја коментираше изјавата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, дека намерата на премиерот на Косово, Албин Курти, е да го победи Али

Талат Џафери: “Професионалноста на Фатмир Меџити и Азир Алиу не е спорна, законски не може да има…

„Според законот, не може да има два опозициски субјекта во состав на Владата и тоа е основната причина зошто е предложено разрешувањето на министрите за здравство и за информатичко општество и администрација, Фатмир Меџити и Азир Алиу.

Талат Џафери: “Владата е на граѓаните и на државата, изборот на премиер Албанец значи зацврстување…

Претседателот на техничката Влада, Талат Џафери, во интервју за „Дојче Веле“ посочил дека со оглед на неговото долгогодишно политичко и институционално искуство се чувствува комотно во извршувањето на новата функција премиер. Тој посочил

Талат Џафери – Анџела Агелер: “Претстојните избори се клучни за иднината на земјата и ќе…

Обезбедување континуитет и ефикасност во работата на Владата и државните институции, и вложување на севкупни напори за подготовка и реализација на фер и демократски избори, било во фокусот на средбата меѓу премиерот на техничката Влада

ФОТО | МАКЕДОНИЈА ГО ДОБИВА ПРВИОТ МАНДАТАР АЛБАНЕЦ – Стево Пендаровски му го врачи мандатот…

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, денес му го врачи мандатот на Талат Џафери за состав на преодната Влада која ќе функционира до изборот на новата Влада која ќе се формира по парламентарните избори.   По добивањето на

ФОТО | Јован Митрески попладнево ја презеде функцијата претседател на Собранието од Талат Џафери

Во Собранието попладнево се изврши примопредавањето на функцијата претседател на Собранието помеѓу стариот и нов спикер, Талат Џафери и Јован Митрески. По примопредавањето, досегашниот спикер и премиер на на техничката Влада, Талат

ВИДЕО | БОЈАН МАРИЧИЌ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ АРТАН ГРУБИ – Дали вицепремиерот ја имаше промоцијата на…

Како што веќе први и ексклузивно објавивме во вонредната политичка анализа на емисијата „Во Центар“ наменета за сите мембери односно членови на YouTube каналот Vasko Eftov, Бојан Маричиќ, заменик-претседателот на Владата за европски