Активен Таг

технологија

ВИДЕО | ИЗРАЕЛ УСПЕШНО ГО ТЕСТИРАШЕ “ЖЕЛЕЗНИОТ ЗРАК“ – Ова е нереално дури и за филмовите како…

Ласерот што може да уништи непријателски проектили би изгледал нереален дури и во филмовите за Џејмс Бонд. Но, кога сте во војна и барате нови решенија за да се заштитите што е можно подобро, можеби нешто такво е можно. Имено, израелската

БРАН НА ОТПУШТАЊА ВО ЕДНА ОД НАЈПОЗНАТИТЕ КОМПАНИИ ВО СВЕТОТ – Стотици инженери останаа без…

Една од најпознатите компании во светот Google („Гугл“) најави дека ќе отпушти стотици инженери, а исто така подготвува стотици отпуштања за работниците во својот виртуелен оддел за т.н. „личен секретар“, по плановите за зголемена употреба

БИЛ ГЕЈТС ГИ ОБЈАВИ СВОИТЕ ПРЕДВИДУВАЊА ЗА СЛЕДНАТА ДЕЦЕНИЈА – Тој е воодушевен од едно…

Ко-основачот на компанијата Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс, објави пофалница на шест страници за „револуционерната“ природа на вештачката интелигенција и нејзиното влијание врз светот. Во блог пост, Бил Гејтс

Вештачката интелигенција добила податоци за сите жители на една земја, а сега истата предвидува…

Истражувачите развија алатка за вештачка интелигенција која користи податоци за животот на една личност - здравствени досиеја, образование, работа и заработка - за да предвиди сè, од особините на таа личност до колку долго ќе живее.

“ТИЕ НЕ ПОЗНАВААТ ПОДОБРО ОД ПРИЈАТЕЛИТЕ“ – Дали паметните телефони не прислушкуваат !?

Веројатно на секој барем еднаш му се случило да коментираат за некој производ или услуга, а десет минути подоцна да добијат оглас на социјалните мрежи и разни апликации за тој или сличен производ. Дали ве „прислушува“ телефонот ? Или

ПРВО СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД САД – Вештачката интелегенција е закана и може да го уништи…

Советот за надзор на финансиската стабилност (FSOC), тим од водечки регулатори низ Владата на Соединетите Американски Држави (САД), формално ја класифицираше вештачката интелигенција на декември 15. (четврток) како „ранлива опасност“.

ВИДЕО | ПОТПАРОЛОТ НА ВЛАДИМИР ПУТИН СЕ “ПРЕТВОРИ“ ВО ИЛОН МАСК – Лицето целосно му се смени,…

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, тестираше нов руски систем на технологија за создавање дип-фејк (лажна слика) на Интернет. Дмитриј Песков за момент се „претвори“ во Илон Маск користејќи вештачка интелигенција. „Ова е Маск, Илон

“НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ РУСКА СТРАТЕГИЈА“ – Владимир Путин го предупреди Запад: “Не смеете да…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во петокот предупреди дека не смее да му се дозволи на Запад да развие монопол на вештачката интелигенција (ВИ), најавувајќи дека наскоро ќе биде објавена поамбициозна руска стратегија на ова поле.

ПРЕМИЕР ЛИГАТА Е ПРЕД ИСТОРИСКИ МОМЕНТ – Во сабота љубителите на фудбалот ќе бидат сведоци на…

Натпреварот меѓу Вулверхемптон и Тотенхем кој се игра в сабота од 13:30 часот во рамките на 12. коло од Премиер лигата ќе биде историски за англискиот шампионат. Имено, играчите ќе се загреваат на теренот со камери закачени на и под

И НАЈГОЛЕМИТЕ ГИГАНТИ НЕ СЕ БЕЗБЕДНИ – Прво негираа се, па потоа признаа! Хакери ги украдоа…

Мистеријата на вонземскиот живот и НЛО може конечно да се разоткрие со помош на свиркачите на Пентагон и вселенските дилери, а таа може да ја промени нашата перцепција за светот каков што го знаеме. Пред неколку месеци на форумите на