Активен Таг

технологија

ШТО ИМА НОВАК ЃОКОВИЌ НА ГРАДИТЕ !? Мистериозната направа ја смета за тајната на неговиот успех, а…

Новак Ѓоковиќ привлече големо внимание на овогодинешните Грен Слем турнири откривајќи мистериозен метален диск закачен на неговите гради. Србинот го носеше уредот кој личи на паричка на градите на Ролан Гарос и на Вимблдон, а можеби ќе

ВИДЕО | ОТВОРЕНА ВОЈНА ЗА ВСЕЛЕНАТА – Започнува безмилосна битка за бесценетиот ресурс на…

Во срцето на оваа мисија лежи клучната цел: потрагата по мраз и вода во кратерите и пукнатините на јужниот пол на Месечината. Огромното научно значење на ова откритие лежи во неговиот потенцијал да ја претвори Месечината во остварлива

САД ПРОГЛАСУВА НАЦИОНАЛНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА !? Џо Бајден објави економска војна на Кина –…

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, во средата потпиша извршна наредба за ограничување на одредени американски инвестиции во Кина за заштита на чувствителните технологии, што официјален Пекинг го осуди како

Советот за безбедност на ОН ја одржа првата седница за вештачка интелигенција: “Таа не смее да стане…

Советот за безбедност на Обединетите нации во вторникот ја одржа својата прва седница за вештачка интелигенција (ВИ), откако Велика Британија повика на меѓународен дијалог за неговото влијание врз глобалниот мир и безбедност. Кинески

ЕКСПЛОЗИВЕН ИЗВЕШТАЈ – Русија развива многу опасна подземна индустрија – луѓето повеќе…

Русија стана жариште на технолошки компании специјализирани за интернет шпионажа. И не само тоа, весникот New York Times (NYT), повикувајќи се на документи кои ги добиле од инсајдери, пишува дека веќе е забележана активност во која се

ВИДЕО | ИГРА НА НЕРВИ ЗА ВЛАДИМИР ПУТИН! Ова е прв пат да се употреби ново, моќно оружје: Во Русија…

Кремљ во понеделникот објави дека наводното вонредно обраќање на претседателот на Русија, Владимир Путин, кое беше емитувано на неколку радио и ТВ станици во руските региони кои граничат со Украина, е лажно и дека станува збор за хакерска

ИЛОН МАСК ЌЕ ЗАПОЧНЕ СО ЧИПИРАЊЕ НА ЛУЃЕТО !? Компанијата на еден од најбогатите луѓе во светот…

Компанијата „Neuralink“ на милијардерот Илон Маск, која се занимава со истражувања поврзани со вградување чипови во човечкиот мозок, објави дека добила дозвола да започне со тестирање на луѓе! Лиценцата е издадена од Федералната

Дали некој обрнува внимание на овој извештај од Microsoft – вештачката интелигенција разви…

Тим од истражувачи на компанијата Microsoft објави извештај од 155 страници во кој тврдат дека ChatGPT-4 (вештачка интелегенција) почнува да размислува како човек. Извештајот објавен во списанието Nature Journal покажа дека ChatGPT-4