Активен Таг

храна

ХРАНА КОЈА ТРЕБА ДА ЈА ИЗБЕГНУВАМЕ ВО СТУДЕНИТЕ ДЕНОВИ – Доктор открива што треба да направиме…

Диететичарот д-р. Ева Павиќ од Загреб открива која храна треба да ја избегнуваме за да не го ослабиме имунитетот. Сезона на настинки и грип, нови мутации на вирусот Ковид-19, променливо време и високи температури за овој

“БАНАНИ ЗА ПОЈАДОК ? НИКАКО!“ – Врвен доктор открива: “Доколку веќе ги јадете, комбинирајте ги…

Бананите се исклучително здрави и ни обезбедуваат бројни состојки кои му се потребни на нашето тело за правилно функционирање. Сепак, важно е и кога ги јадете. Во овој период од денот тие не се толку корисни. Нутриционистот д-р. Дерил

Доколку сте ја пресолиле зелката, задолжително додадете го овој зеленчук во бурето – ова е…

При подготовката на кисела зелка се става сол, но често се случува некои да претераат со посолувањето. Во такви ситуации, повеќето домаќинки ги мијат листовите зелка со ладна вода пред да подготват сарма или некое друго јадење за да се

ВИДЕО | ОВАА САРМА НИКОГАШ НЕ СТЕ ЈА ПРОБАЛЕ – Изгледа како мусака, а вкусот е подобар од…

Вредните домаќинки веќе ја припремаат зимницата и зелката, па време е да пробате некои нови рецепти. Ви предлагаме по овој рецепт да направите крајно необична сарма, за која би можело да се каже дека е иста но различна. Патем, некои

Сите консумираме сол, а не знаеме дека таа е главната причина за многу опасна болест !?

Солта помага да се истакне вкусот на храната, ја подобрува нејзината текстура и делува како конзерванс. Но, колку е навистина е штетна ? На нашето тело му треба многу малку сол, многу помалку отколку што консумираме во просек дневно. 

ВИДЕО | Луѓето ширум светот се шокирани од главната состојка на еден од најпознатите сосови од…

Австралиска радио водителка Лорен Филипс му открила на својот ко-водител и голем обожавател на медалјони од пилешко месо од McDonald‘s и слатко-кисел сос, Џејсон Хокинс, дека клучната состојка во тој сос е кајсијата,

ШТО НОВАК ЃОКОВИЌ ПОЈАДУВА СЕКОЕ УТРО ? Штом стане од кревет, тој задолжително го прави ова

Правилната исхрана е еден од клучните фактори за успехот на Новак Ѓоковиќ, еден од најуспешните тенисери во историјата, а пред десет години тој напиша книга за тоа. Новак Ѓоковиќ не тврдеше дека неговиот режим е применлив за

Рецептот за домашна Нутела ги “полуде“ сите домаќинки на Интернет: Велат дека е подобра од…

За сите љубители на благото, ви претставуваме два рецепти за правење домашна Нутела (Nutella). Се што ви треба се неколку состојки, блендер и пет минути од вашето време. Тоа е одлична алтернатива доколку сте алергични на јаткасти плодови. 

Рибата никогаш нема да ви биде мрсна доколку го додадете ова наместо брашно: “Како да не сте ја ни…

Потребна ви е состојка со која ќе го заменете брашното додека приготвувате риба односно ја намалувате дебелина. Оваа сеостојка создава заштитна обвивка околу рибата, а ќе биде крцкава и нема да апсорбира премногу масло.

НАШИТЕ МАЈКИ И БАБИ НЕ ПОГРЕШИЛЕ! Еве како пилешката супа ни помага при настинка, а една состојка е…

Многумина можат да посведочат дека кога бевме мали и настинувавме, нашите мајки и баби ни подготвуваа домашни супи. А со тоа не погрешиле! Потоа, носот ни се затнува, па дури и да имаме температура, се потиме и се чувствуваме подобро.