Активен Таг

Шведска

КРАЈ НА НЕУТРАЛНОСТА – Шведскиот парламент го усвои законот за пристапување во НАТО додека се…

Во средата шведскиот парламент официјално го одобри законот со кој ќе и се овозможи на земјата да се приклучи на НАТО откако нејзината апликација ќе биде ратификувана од сите 30 членки на алијансата, пишува медиумската агенција Reuters.

Репрезентацијата на Шведска го дочека Ибрахимовиќ а тој во негов стил порача: “Јас сум минато,…

Шведската денеска го дочека враќањето на 42-годишниот Златан Ибрахимовиќ во националниот тим пред воведните квалификациски натпревари за ЕУРО 2024, а напаѓачот на Милан, помалку безобразно, се прогласи за минато, сегашност, но и иднина на

ДАЛИ КОНЕЧНО ЌЕ ИМА ДОГОВОР ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО: Што се договорија Шведска, Финска и Турција ?

„Турција денеска во Брисел потври дека Шведска и Финска презеле конкретни чекори на барањата на Анкара во однос на исполнувањето на условите за пристапување во Алијансата и дека трите земји повторно ќе одржат средби“, изјави главниот

Ларсон Џаин на седница на Влада: “Северна Македонија ја има поддршката во натамошниoт процес на…

Иднината на Западен Балкан е во Европската Унија. Северна Македонија ја има поддршката во натамошниoт процес на евроинтеграции, порача Ами Ларсон Џејн амбасадорка на Шведска, која е актуелечн претседавач со ЕУ,  во обраќањето на денешната