Активен Таг

Јужна Кореја

Ким Џонг Ун би можел да започне смртоносна воена акција – тој веќе има цел !?

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун може да преземе „смртоносна воена акција“ против Јужна Кореја во наредните месеци, бидејќи ги зголемува тензиите на Корејскиот полуостров, изјавија американски официјални лица за весникот New York Times

КИМ ЏОНГ УН ПОКАЖА ШТО ИМА – Лидерот на Северна Кореја испрати конкретен “подарок“ на…

Северна Кореја денеска истрела балистичка ракета од нејзиниот источен брег, неколку дена по вежбите со боева муниција организирани од Пјонгјанг во близина на поморската граница со Јужна Кореја, објави Сеул. „Северна Кореја истрела

СМРДЛИВИ ИНСЕКТИ ОКУПИРАЛЕ АВТОМОБИЛИ – Австралија вратила брод со илјадници нови возила, па…

Австралиските власти испратија џиновски океански брод со илјадници автомобили Tesla и KIA назад во Јужна Кореја. Бродот најпрво треба темелно да се исчисти бидејќи на него се откриени инсекти кои предизвикуваат непријатност само по

Лидерот на јужнокорејската опозиција избоден со нож: Маж му побарал автограм, па брутално го…

Лидерот на јужнокорејската опозиција Ли Јае-Мјунг беше нападнат во вторникот за време на посетата на јужниот пристанишен град Бусан, објави медиумската агенција Yonhap. Ли Јае-Мјунг бил прободен во левата страна на вратот од непознат

“ТОА ЌЕ БИДЕ КРАЈОТ НА КИМ ЏОНГ УН!“ – Вашингтон сериозно го предупреди Пјонгјанг: “Ќе се…

Соединетите Американски Држави (САД) ја предупредија Северна Кореја дека секој можен нуклеарен напад врз земјата или нејзините сојузници би бил неприфатлив и ќе резултира со крај на режимот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

КИМ ЏОНГ УН ИМА НОВА МОЌНА “ИГРАЧКА“ – Лидерот на Северна Кореја веќе ги брои американските…

Северна Кореја го финализираше петгодишниот договор со Јужна Кореја за намалување на воените тензии меѓу двете земји, јавува BBC, пишувајќи за новата тензија на границата на двете земји кои формално се во војна од 1953 година. Новиот

РОБОТ ЗГМЕЧИЛ ЧОВЕК БИДЕЈЌИ МИСЛЕЛ ДЕКА Е КУТИЈА – Работникот ги проверувал сензорите, а…

Робот во Јужна Кореја згмечил човек во фабрика бидејќи не го препознал односно разликувал од кутии со храна, јавува BBC.  Несреќата се случила кога маж, работник на возраст од околу 40 години, вршел технички преглед на роботи во

Стефан Богоев по средбата со Кванјанг Ко во Сеул: “Почнува реализацијата на грантот од 4,8 милиони…

Директорот на Царинска управа, Стефан Богоев, и генералниот директор на Царинската служба на Република Кореја, Кванјанг Ко, остварија средба во седиштето на корејската Царина во Сеул на која најавија отпочнување на реализацијата на грантот

ВИДЕО | Човек се обидел да изеде едно од најопасните јадења на светот и се задавил: “Толку се…

82-годишен маж во Јужна Кореја доживеал срцев удар откако се задушил во парче „жив октопод“. Станува збор за локален деликатес сан-наџи, кој се состои од свежо исечени нозе на октопод. Како што пренесува CNN, итната медицинска

ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ – Дресот на Килијан Мбапе не е најпродаваниот дрес на ПСЖ: Едно име предизвика…

Верувале или не, дресот на Килијан Мбапе не е најпродаваниот дрес на ПСЖ, таа титула му припаѓа на 22-годишниот Јужнокореец Канг Ин Ли. „Канг Ин Ли е играчот на ПСЖ со најмногу продадени дресови со неговото име на нив. Килијан Мбапе е