Руската државна телевизија ја објави “новата карта” на Украина, ЕУ воведува санкции за банката на Путин и неговиот готвач кој е шеф на “фабриката за ботови” на интернет

0

На социјалните мрежи почна да кружи „новата карта на Украина“ објавена од руската државна телевизија.

Имено, говорот на Путин беше проследен со графички приказ на „подарени“ територии на Украина.

Украина е означена со жолто на картата, а другите делови се „територијални подароци“ на руските императори Сталин, Ленин и Хрушчов.

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан изјави дека Путин повеќе не ја прифаќа независноста на Украина според меѓународното право, пренесува АФП.

„Претседателот Путин во својот говор на некој начин ја негираше Украина како суверена земја“, изјави Ле Дријан за новинарите по разговорите со германскиот колега Анален Баербок во Берлин.

Ле Дријан рече дека одлуката на Путин да ги признае двата отцепени региони во Украина мириса на обид за „повторно измислување на историјата“.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, главните команданти на руските воздухопловни сили и Црноморската флота, водечките државни „пропагандисти“ и 351 член на Думата се очекува да бидат цел на европските санкции кои ќе бидат објавени во текот на денот.

Претставниците на ЕУ, исто така, подготвуваат мерки за забрана на трговијата меѓу двете територии под руска контрола во источна Украина.

Според листата доставена до Гардијан, Шојгу е на врвот на листата бидејќи тој е „на крајот одговорен за секоја воена акција против Украина“.

Тука се и Антон Ваино , началникот на Генералштабот на Путин кој има „активна улога во одлучувањето“, како и Игор Осипов, главниот командант на Црноморската флота и Сергеј Суровикин, главниот командант на Руски воздухопловни сили.

На листата се вицепремиерот и претседател на државната банка ВТБ Дмитриј Григоренко и Игор Шувалов, претседател на Руската државна развојна банка ВЕБ, која игра важна улога во финансирањето на одбранбениот сектор на Русија.

ЕУ ги напаѓа и руските „пропагандисти“, вклучително и портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова , и водителката на каналот RT, Маргарита Симонјан, и двете познати по нивната остра антизападна реторика. На списокот се наоѓа и Владимир Соловјов, про- Кремљ водител на Russia One.

Тука е Евгениј Пригожин, познат како готвач на Путин. Пригозин ја финансира Агенцијата за интернетски истражувања (ИРА) со седиште во Санкт Петербург, која исто така е додадена на листата на санкции на ЕУ.

ИРА е попозната како „фабрика на ботови“ каде блогерите работат дење и ноќе за да го преплават интернетот со про-Путин и антизападни ставови.

За Пригожин, се верува дека е „финансиер“ на платеничката група на Вагнер, која веќе е под санкции на ЕУ поради нејзината улога во испраќањето сили во конфликтот во Западна Африка.

На списокот се и мајката и сопругата на Пригожин, сопственици на фирми поврзани со него.

Санкционираните банки се Банка Росија, за која ЕУ и западните претставници веруваат дека е лична банка на Путин и на многу негови службеници, како и Промсвјазбанк и Внешекономбанк, кои се клучни за финансирањето на рускиот одбранбен сектор.

Лидерите на ЕУ навестија дека во наредните денови може да следи поширок пакет санкции.