Американската нуклеарна подморница стигна до Блискиот Исток! Испратена да го заплаши Иран?

Дополнителни воени средства пристигнаа во регионот бидејќи две американски ударни групи носачи се на мисија во источниот Медитеран

Американската морнарица во понеделникот соопшти дека една од нејзините подморници со нуклеарен погон од класата Охајо пристигнала во областа на одговорност на Централната команда (CENTCOM), која го вклучува Блискиот Исток.

Според Блумберг, станува збор за бродот УСС Флорида, кој може да носи до 154 крстосувачки ракети Томахавк или 66 морнарички фоки за тајни операции.

Четири подморници од класата Охајо се приспособени да бидат вооружени со крстосувачки ракети наместо со ICBM, со по две на секој брег на САД. Порталот објави дека распоредувањето требало да биде „покажување на сила“ за Иран, цитирајќи неименувани американски одбранбени претставници.

Изјавата на CENCOM вклучуваше фотографија од подморницата која се движи кон мостот Ал Салам, кој се протега на Суецкиот канал. Пентагон ретко известува за распоредување подморници на нуклеарен погон.

Дополнителни воени средства пристигнаа во регионот бидејќи две американски ударни групи носачи се на мисија во источниот Медитеран. Распоредувањето на USS Gerald R. Ford  и Dwight D. Eisenhower беше претставено од Вашингтон како мерка за одвраќање во услови на тековната израелска воена операција во Газа.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) ја опколија палестинската енклава непосредно по нападот на Хамас минатиот месец во кој загинаа повеќе од 1.400 луѓе и зедоа повеќе од 200 заложници. Западен Ерусалим го прогласи уништувањето на Хамас за цел од егзистенцијална важност.

Критичарите велат дека одговорот бил непропорционален, укажувајќи на големиот број цивилни жртви во воздушните напади на ИДФ. Официјални лица во Газа тврдат дека Израелците убиле повеќе од 10.000 луѓе во енклавата.

Постои загриженост дека другите регионални актери, вклучително и либанската милитантна група Хезболах и Иран, би можеле да влезат во конфликтот, а американското раководство вети дека ќе застане на страна на Израел и ќе обезбеди дополнителна воена помош за кампањата во Газа.

УСС Флорида првпат беше распореден во борба во 2011 година, кога ја бомбардираше Либија како дел од операцијата на НАТО за поддршка на бунтовничките сили кои се обидуваат да го соборат Моамер Гадафи.