АПСУРД! ОБЈАСНETE МИ ГО ОВА! Тениската легенда зоврe од бес поради одлуката на САД против Ѓоковиќ

Како што стојат работите во моментов, најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ нема да може да игра на Мастерсот во Индијан Велс и Мајами.

Предметните турнири Србинот ги освоил заедно 11 пати, но поради правилата за вакцинација на САД, Новак не може да влезе во САД.

Поради ова „се побуни“ еден од најголемите тенисери на сите времиња, Џон Мекинро , кој неколку пати го употреби зборот „апсурд“ како одговор на прашање за статусот на Ѓоковиќ.

“Мислам дека е целосна шега дека тој не може да игра. Би било апсурдно да не може да ги игра Индијан Велс и Мајами. Исто така, апсурдно е што беше избркан од Австралија минатата година”, рече Мекинро.

Тој го потсети Американецот, кој во кариерата освои седум Грен слемови, а вкупно 77 титули, за необичните одлуки на САД.

„Ги примив вакцините, но ги почитувам оние што избраа да не примат. Тој играше на УС Опен во 2021 година, а потоа во 2022 година, не смее да игра, некој да ми го објасни тоа. Тој сè уште нема дозвола да игра, тоа е апсурдно, по мое мислење”.

Новак неодамна зборуваше за турнирите во Америка .

Тој на конференцијата за медиуми рече дека „процесот е во тек“ и дека се уште не знае дали ќе може да учествува на споменатите два мастера.

„Што се однесува до ситуацијата со повредите, сè уште не сум најдобро. Работите изгледаат многу добро и охрабрувачки, одлучивме да одиме во Дубаи. На секој турнир амбициите се најголеми, а што се однесува до плановите после тоа не знам. Зависи од ситуацијата со Америка,не е до мене,не е во мои раце. Процесот е во тек, тоа е се што знам. Јас велам, тоа се работи целосно надвор од моја контрола. Секако дека би сакал да играм, мило ми е што добив поддршка од директорите на турнирите во Мајами и Индијан Велс“, изјави Ѓоковиќ.